Prokuratura nie jest w stanie przesłuchać w charakterze świadka Elżbiety Bieńkowskiej, sąd w Krakowie zdecydował o aresztowaniu na trzy miesiące Przemysława M., kolejny związek zawodowy nauczycieli zapowiada strajk od 8 kwietnia, organizacja World Wide Fund for Nature w tarapatach - to główne informacje środy. O czym jeszcze się mówiło? Oto nasze podsumowanie dnia.

Prokuratura nie jest w stanie przesłuchać Elżbiety Bieńkowskiej. Chodzi o śledztwo ws. księdza Sowy

Prokuratura nie jest w stanie przesłuchać w charakterze świadka Elżbiety Bieńkowskiej - dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada. Jak twierdzą śledczy, polska komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług unika stawienia się w śledztwie dotyczącym podejrzeń powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych przez księdza Kazimierza Sowę.

Prokuratura nie jest w stanie przesłuchać Elżbiety Bieńkowskiej. Chodzi o śledztwo ws. księdza Sowy

Prokuratura nie jest w stanie przesłuchać w charakterze świadka Elżbiety Bieńkowskiej - dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada. Jak twierdzą śledczy, polska komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług unika stawienia się w śledztwie dotyczącym podejrzeń powoływania się na wpływy w... czytaj więcej

Rezygnacja szefa Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Powodem jabłka?

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa bez szefa. We wtorek rezygnację z funkcji dyrektora generalnego złożył Piotr Serafin. Dymisja błyskawicznie została przyjęta przez premiera Mateusza Morawieckiego. Nie była to długa kadencja. Piotr Serafin na stanowisku dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa spędził osiem miesięcy. Oficjalnie placówka nie podaje powodów nagłej rezygnacji swojego szefa. Potwierdza jedynie sam fakt, że do niej doszło.

Rezygnacja szefa Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Powodem jabłka?

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa bez szefa. We wtorek rezygnację z funkcji dyrektora generalnego złożył Piotr Serafin. Dymisja błyskawicznie została przyjęta przez premiera Mateusza Morawieckiego. czytaj więcej

Planował atak na Sejm, groził prezydentom. Jest areszt dla Przemysława M.

Sąd w Krakowie zdecydował o aresztowaniu na trzy miesiące Przemysława M., który w ubiegłym tygodniu wysłał listy z pogróżkami do byłego prezydenta Lecha Wałęsy oraz 10 prezydentów polskich miast.

28-latek wysłał kilka listów. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski dostał informację z żądaniem jego dymisji oraz groźbą pozbawienia życia w razie niepodporządkowania się temu żądaniu. Do koperty była włożona także amunicja oraz 16 zdjęć osób pełniących funkcje publiczne, które były opatrzone obramowaniem symbolizującym ociekającą krew.

Pobicia, tortury i gwałty. WWF oskarżane o wspieranie oddziałów paramilitarnych

Jedna z największych organizacji charytatywnych na świecie w wizerunkowych tarapatach. Jak wynika z dziennikarskiego śledztwa, organizacja WWF (World Wide Fund for Nature) współpracowała z organizacjami paramilitarnymi, oskarżanymi o pobicia, tortury, gwałty i morderstwa ludzi w parkach narodowych w Afryce i Azji.

Sprawa wyszła na jaw dzięki dziennikarskiemu śledztwu BuzzFeed News. W wyniku dochodzenia trwającego rok, sprawdzono nadużycia w sześciu krajach. Dziennikarze przeprowadzili ponad 100 rozmów, przeczytali tysiące stron dokumentów, a także dotarli do poufnych informacji i maili. Według BuzzFeeda, organizacja WWF przez lata wynajmowała organizacje antykłusownicze.

Paramilitarne oddziały walczyły jednak nie tylko z kłusownikami, ale napadały także na cywilów, m.in. na okolicznych farmerów. WWF miało im wysyłać pieniądze, fundować szkolenia i dostarczać uzbrojenia, m.in. noże, noktowizory czy pałki.

Chińczycy bez szans na budowę w Polsce komórkowej sieci 5G?

Ministerstwo Cyfryzacji chce postawić warunki, które mogą wyeliminować chińskie firmy z przetargu na budowę sieci 5G w Polsce. Jak ustalił reporter RMF FM, w tej sprawie resort ma rekomendować podwyższony standard bezpieczeństwa.

Chińczycy bez szans na budowę w Polsce komórkowej sieci 5G?

Ministerstwo Cyfryzacji chce postawić warunki, które mogą wyeliminować chińskie firmy z przetargu na budowę sieci 5G w Polsce. Jak ustalił reporter RMF FM, w tej sprawie resort ma rekomendować podwyższony standard bezpieczeństwa. czytaj więcej

Kolejny związek zawodowy nauczycieli zapowiada strajk

Kolejny związek zawodowy nauczycieli zapowiada strajk od 8 kwietnia do odwołania. Forum Związków Zawodowych Solidarność - Oświata właśnie ogłosiło referendum strajkowe. "Jeżeli rząd będzie odpowiedzialny, to do protestu nie dojdzie" - mówi RMF FM lider związku.

Kolejny związek zawodowy nauczycieli zapowiada strajk od 8 kwietnia

Kolejny związek zawodowy nauczycieli zapowiada strajk od 8 kwietnia do odwołania. Forum Związków Zawodowych Solidarność - Oświata właśnie ogłosiło referendum strajkowe. "Jeżeli rząd będzie odpowiedzialny, to do protestu nie dojdzie" - mówi RMF FM lider związku. czytaj więcej

Bp Śmigiel: Jeśli zarzuty się potwierdzą, pomnik kapelana Jankowskiego nie powinien stać

"To jest niezwykle trudna sprawa, bo on (pomnik - przyp. red.) został postawiony przez ludzi, przez komitet społeczny. Władze wyraziły zgodę na to i postawiono pomnik kapelanowi Solidarności. Taki jest zresztą napis na dole, na tym pomniku. Teraz pojawiają się zarzuty, bardzo poważne. Jeśli one są prawdziwe, to nie powinien stać" - przyznaje w Porannej rozmowie w RMF FM bp Wiesław Śmigiel. "Tylko jak to teraz zweryfikować? My musimy unikać hejtu. Wokół tego wydarzenia jest mnóstwo hejtu. My chcemy tego unikać. Chcemy dojść do prawdy" - zapewnił gość Roberta Mazurka. "W tej kampanii (wyborczej - przyp. red.) Kościół zachowa neutralność - tak jak powinno być" - twierdzi biskup. "Kościół od dawna zachowuje neutralność, takie jest moje przekonanie" - dodaje toruński biskup diecezjalny.

Bp Śmigiel: Jeśli zarzuty się potwierdzą, pomnik kapelana Jankowskiego nie powinien stać

"To jest niezwykle trudna sprawa, bo on (pomnik – przyp. red.) został postawiony przez ludzi, przez komitet społeczny. Władze wyraziły zgodę na to i postawiono pomnik kapelanowi Solidarności. Taki jest zresztą napis na dole, na tym pomniku. Teraz pojawiają się zarzuty, bardzo poważne. Jeśli... czytaj więcej

Dyrektor CKE: Za sprawdzenie jednego egzaminu nauczyciel może dostać ok. 20 zł brutto

"Liczymy, że nawet jeśli strajk nauczycieli rozpocznie się 8 kwietnia, to przecież może być zawieszony na czas przeprowadzania egzaminów. Mówienie o strajku jako czymś, co jest faktem, jest przedwczesne" - mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik. Dodał jednak, że jeśli wszyscy nauczyciele danej szkoły podjęliby strajk, "to wówczas egzaminu w tej szkole przeprowadzić się nie da". "Nie ma jednak żadnych wskazań do tego, że wszyscy nauczyciele do tego strajku przystąpią" - dodał.