"Nie mam żadnych wątpliwości co do zachowania wiceministra Andrzej Parafianowicza. Tak powinien się zachować urzędnik przy próbie przekupstwa" - oświadczył premier Donald Tusk. Skomentował w ten sposób ujawnioną przez RMF FM sytuację z Forum Ekonomicznego w Krynicy, gdzie wiceszefowi resortu finansów próbowano wręczyć łapówkę.

Parafianowicz poinformował natychmiast na piśmie swojego zwierzchnika, czyli ministra finansów, i powiadomił jednocześnie odpowiednie służby - poinformował szef rządu. Sprawa będzie sprawdzana przez ludzi, którzy umieją się tym zająć w sposób profesjonalny - zapewnił.

Tusk stwierdził również, że postępowanie wiceministra Parafianowicza nie budzi jego obaw czy wątpliwości. Dokładnie tak urzędnik powinien się zachować, kiedy pada ofiarą prowokacji czy próby przekupstwa - dodał.

Tajemniczy incydent na krynickim forum

Dziennikarze śledczy RMF FM ujawnili dziś, że 4 września prezes zakładów chemicznych z małopolskiej Alwerni próbował wręczyć łapówkę wiceministrowi finansów Andrzejowi Parafianowiczowi. Ten nie przyjął koperty, w której było 6 tysięcy złotych, i zgłosił sprawę do CBA i ABW. Incydent bada już także prokuratura w Nowym Sączu.

To mogła być prowokacja - tak próbę przekupienia ministra skomentował były agent CBA Tomasz Kaczmarek. Przyznał, że świadczy o tym między innymi niezbyt wysoka kwota jak na łapówkę dla wiceszefa resortu, ale przede wszystkim sposób działania osoby, która próbowała mu te pieniądze przekazać.