„Bronisław Komorowski zaprosił na czwartek szefa „Solidarności” Piotra Dudę” – ogłosiła szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek. Nie wiadomo jednak, czy i kiedy związkowiec pojawi się w Pałacu Prezydenckim. Poinformował bowiem, że zaproponowany termin mu nie odpowiada.

Szef "Solidarności" w rozmowie telefonicznej z sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta Sławomirem Rybickim poprosił o przesunięcie terminu spotkania do czasu, aż uzyska szerszy mandat do rozmowy z prezydentem od członków inicjatywy "Platforma Oburzonych" - oświadczyła Trzaska-Wieczorek. Nie wiadomo, jak dużo czasu Duda chciałby dostać od prezydenta i czy Bronisław Komorowski będzie skłonny uwzględnić jego postulat.

Oburzeni spotkali się w legendarnej Sali BHP

W sobotę w Sali BHP Stoczni Gdańskiej spotkali się przedstawiciele prawie stu organizacji, stowarzyszeń i związków zawodowych z całego kraju. Byli wśród nich m.in. związkowcy z "Solidarności", przedstawiciele portalu Zmieleni.pl i inicjatywy "Ratuj maluchy". Wszyscy dość jednoznacznie deklarowali niechęć do obecnego rządu i żądali zdecydowanych zmian. Zapowiedzieli wystąpienie do prezydenta RP z apelem o zmianę w konstytucji przepisów dotyczących referendum.  Podkreślali też, że pełniejszy kształt polskiej demokracji może nadać wprowadzenie Jednomandatowych Okręgów Wyborczych.

"Platforma Oburzonych" to niejedyna inicjatywa, w jaką angażuje się ostatnio "Solidarność". Komisja Krajowa związku zdecydowała we wtorek o zorganizowaniu we wszystkich województwach akcji wspierających strajk ostrzegawczy, który odbędzie się 26 marca na Śląsku. Decyzję o tym, że do niego dojdzie, podjęli 14 marca przedstawiciele  Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego. Mimo prób nie udało im się porozumieć z przedstawicielami rządu m.in. w sprawie uelastycznienia czasu pracy, założeń ustawy antykryzysowej, wsparcia dla przemysłu energochłonnego oraz utrzymania emerytur pomostowych.

Piotr Duda będzie gościem Konrada Piaseckiego w porannym Kontrwywiadzie RMF FM. Macie do niego pytania? Wyślijcie je na adres fakty@rmf.fm lub wpiszcie w komentarzach na naszym facebookowym profilu!

(MN)