Prezydent Bronisław Komorowski skłania się do zarządzenia dwudniowych wyborów parlamentarnych. Decyzję w tej sprawie podejmie do 6 sierpnia. Zdaniem prezydenta w interesie polskiej demokracji jest to, żeby jak najwięcej ludzi chciało i mogło uczestniczyć w wyborach.

Dwudniowe wybory będę oceniał z tego właśnie punktu widzenia. Frekwencja w czasie referendum europejskiego była większa między innymi dlatego, ze wtedy były te wybory dwudniowe - zaznaczył Komorowski.

Zastrzegł jednak, że decyzję w tej sprawie podejmie "w odpowiednim momencie". Pragnę przypomnieć, że sprawa jest w Trybunale Konstytucyjnym, bo niektórzy zaskarżyli do Trybunału dwudniowe wybory, jak i inne elementy związane ze zmianami w ordynacji wyborczej. Będę czekał maksymalnie długo na wyrok TK. Jeżeli ten wyrok nie zapadnie, to wtedy do 6 sierpnia muszę podjąć decyzję na mocy obowiązującego prawa - powiedział prezydent w TVP Info.

Podkreślił, że rolą prezydenta jest dbanie przede wszystkim o frekwencję. Nie o to, jak się rozkładają głosy wypadające na poszczególne partie polityczne. Frekwencja powinna być obiektem zainteresowania prezydenta, a wydaje się, że dwudniowe wybory sprzyjają wyższej frekwencji - takie jest doświadczenie z dwudniowego referendum europejskiego - to jest szansa na pogłębienie udziału obywateli w procesach demokratycznych - stwierdził Komorowski.