Program "Czyste Powietrze" pochłonie 130 mld zł, z problemem smogu chcemy sobie poradzić w ciągu 5-10 lat - zadeklarował premier Mateusz Morawiecki. Dziś w KPRM ma zostać podpisane porozumienie ws. realizacji programu.

Morawiecki podkreślił, że program ma za zadanie "zastopować smog" i ma doprowadzić do tego, aby w ciągu 5-10 lat mieć w Polsce czystsze powietrze.

Premier poinformował, że na program będą się składać wielomiliardowe fundusze na rzecz termomodernizacji oraz podniesienia efektywności energetycznej domostw. Będą to dotacje dla tych, których nie stać na termomodernizację oraz na ulgi - dodał. Ten program pochłonie ok. 130 mld zł - zaznaczył szef rządu.

W konsultacjach publicznych dot. programu "Czyste Powietrze" brały udział 33 miasta. W nich zostanie przeprowadzony pilotaż, który obejmie termomodernizację.

Możemy walczyć ze smogiem skutecznie, z jego przyczynami, nie jest to zadanie na rok, dwa, a na wiele lat. Problemów, które narastały przez dziesięciolecia nie da się rozwiązać w parę chwil - podkreślił premier.

Zadeklarował, że jeśli "notyfikacja ze strony Komisji Europejskiej (ws. programu "Czyste Powietrze" - PAP) przyjdzie pozytywna, to jeszcze w lipcu przyjmiemy bardzo ważne regulacje w tym obszarze".

(mpw)