Dziękuję strażakom w imieniu wszystkich naszych rodaków za gotowość, czujność, odwagę, a nierzadko za bohaterstwo; każdy z nas powinien ich podziwiać -- mówił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki podczas obchodów Dnia Strażaka w Rypinie. Jesteście wspaniałymi bohaterami naszej codzienności – dodał.

W to wasze święto chciałbym przede wszystkim wam - w imieniu wszystkich naszych rodaków - najserdeczniej podziękować za waszą gotowość, czujność, odwagę, a nierzadko za wasze bohaterstwo - zwrócił się premier do strażaków podczas pikniku rodzinnego z okazji obchodów Dnia Strażaka.

Jak dodał, strażacy niejednokrotnie wykazują się aktami bohaterstwa, które każdy z nas powinien podziwiać. Chcemy wam za to, za tę służbę, za tę gotowość bardzo serdecznie podziękować - oświadczył Morawiecki.

Podczas wystąpienia szef rządu wymieniał kilka przykładów akcji okolicznych strażaków wskazując, że były to "bohaterskie działania".

Takich działań w całej Polsce było w zeszłym roku ponad pół miliona. A ile jest minut w roku? Też ponad pół miliona, a więc można powiedzieć, że co minutę gdzieś w całym kraju, w całej Polsce, wyrusza Państwowa Straż Pożarna, strażacy, wyrusza Ochotnicza Straż Pożarna - mówił Morawiecki.

Premier zwrócił uwagę, że strażacy, dzięki swojej pracy, zapobiegają wielu ludzkim tragediom.

Za to, że im zapobiegacie, że jesteście, jak w tym zawołaniu dekalogu strażackiego sprzed ponad 100 lat: czujni jak zając, odważni jak lwy. Za to cała Polska wam dziękuje - dodał premier, zwracając się do strażaków.

Podkreślał jednocześnie, że strażacy są wspaniałymi bohaterami naszej codzienności. Wytrzymujecie próbę ognia w tych wielkich żywiołach (...), jesteście pomocnikami Pana Boga w tych wielkich bohaterskich akcjach, gdzie pomagacie ludziom, pomagacie bliźnim. Bardzo wam za to dziękujemy - powiedział Morawiecki.

Szef rządu dziękował też rodzinom strażaków za to, że wspierają ich swoją obecnością, bo jak podkreślił, taka pomoc jest im bardzo potrzebna.

Życzę wszystkim, żeby tak, jak w roku 2018, który dla interweniujących strażaków zakończył się dobrze, nie było śmiertelnych wypadków. Żeby w tym roku i w kolejnym wasze wyjazdy w teren, na ratunek zawsze kończyły się szczęśliwym powrotem - zaznaczył Morawiecki.