Powoli kończy się na drogach świąteczny weekend. Z godziny na godzinę zwiększa się ruch na trasach wjazdowych do większych miast. Jednak powroty przebiegają jak dotąd bez poważniejszych utrudnień. W RMF FM radzimy, jak bezpiecznie dojechać do domu.

woj. małopolskie

Coraz większy ruch panuje na trasie łączącej Kraków z Zakopanem. Od strony stolicy Małopolski jedzie niemal nieprzerwany sznur samochodów. Kierowcy muszą liczyć się z korkami m.in.: w Głogoczowie, gdzie drogowcy zwęzili trasę; w Skomielnej Białej przed światłami na skrzyżowaniu z drogą nr 28 i w Klikuszowej, gdzie trwa remont mostu. Od czasu do czasu korkuje się także skrzyżowanie w Poroninie i wjazd do Zakopanego. Posłuchaj relacji reportera RMF FM Macieja Pałahickiego:

woj. śląskie

Jak informuje reporter RMF FM Marcin Buczek, jednym z najniebezpieczniejszych miejsc na Śląsku jest skrzyżowanie drogi nr 1 i 78 w Siewierzu. Ciasno jest również w miejscowościach wypoczynkowych na Podbeskidziu. Posłuchaj:

woj. wielkopolskie

Na drogach Wielkopolski jest spokojnie. Przez cały dzień policjanci nie odnotowali poważnych wypadków. Posłuchaj relacji reporterki RMF FM Agnieszki Bylicy:

woj. lubelskie

Ciasno i wolno, to dwa słowa najlepiej pasujące do drogi krajowej nr 17 Lublin-Warszawa. Posłuchaj relacji reportera RMF FM Krzysztofa Kota:

woj. zachodniopomorskie

Na drogach krajowych nr 3, 6, 10 i 11 kulminacyjna fala powrotów już minęła. Posłuchaj relacji reportera RMF FM Grzegorza Hatylaka:

woj. mazowieckie

Ruch w stolicy Polski jest mniejszy niż w zwykły weekend. Jak donosi reporter RMF FM Mateusz Wróbel, z utrudnieniami należy się liczyć tylko w centrum miasta, w pobliżu Krakowskiego Przedmieścia. Posłuchaj:

Jedziesz w korku? Widziałeś wypadek? Poinformuj nas o tym. Zadzwoń na Gorącą Linię RMF FM - 600-700-800 lub wyślij e-mail: fakty@rmf.fm.

W ciągu trzech świątecznych dni na polskich drogach doszło do 180 wypadków. Zginęło w nich 27 osób, a 229 zostało rannych. Od czwartku policja zatrzymała aż 668 nietrzeźwych kierowców. Dla porównania w ubiegłym roku w okresie świąt wydarzyło się 212 wypadków, zginęły w nich 33 osoby, a 296 zostało rannych. Policja zatrzymała wtedy 585 nietrzeźwych kierowców.

Od rana w całym kraju trwają świąteczne powroty, więc kierowcy powinni być przygotowani na wzmożone policyjne kontrole. Do wieczora drogi patrolować będzie około 10 tysięcy funkcjonariuszy. Sprawdzają m.in. prędkość, z jaką jadą kierowcy, ich trzeźwość, ale także stan techniczny samochodów i sposób przewożenia dzieci.