Jeszcze dziś prezes PiS Jarosław Kaczyński spotka się z wicepremierem i szefem PSL Waldemarem Pawlakiem. Nie wiadomo jednak, o czym będą rozmawiać, bo pytani o to liderzy obu ugrupowań konsekwentnie milczą.

Informację o spotkaniu przekazali nieoficjalnie politycy z kierownictwa PiS. O samym spotkaniu wiadomo tyle, że ma się odbyć w Ministerstwie Gospodarki. Premier Pawlak z premierem Kaczyńskim umówili się, że szczegóły spotkania nie będą ujawniane - powiedział rzecznik PiS Adam Hofman.W niedzielę Pawlak powiedział dziennikarzom, że z liderami ugrupowań parlamentarnych chce rozmawiać m.in. o deregulacji, propozycjach zmian w rozliczaniu VAT, a także zmianach dotyczących partnerstwa publiczno-prywatnego, aby samorządy mogły zrealizować więcej inwestycji. Wcześniej mówił, że zaproponuje liderom parlamentarnym rozmowy o gospodarce, sprawach społecznych i rolnictwie.

W koalicji trzeszczy


W sobotę doszło do ostrego starcia Waldemara Pawlaka (PSL) i Jarosława Gowina (PO). Minister sprawiedliwości podpisał bowiem rozporządzenie, które od przyszłego roku zniesie funkcjonowanie 79 sądów w najmniejszych miejscowościach. Waldemar Pawlak już wtedy mocno skrytykował pomysł Gowina i nazwał go błędem.

Dziś nasz reporter Krzysztof Zasada dowiedział się, że ludowcy nie zamierzają pozwolić na wprowadzenie pomysłu ministra sprawiedliwości w życie. Zablokujemy reformę przygotowaną przez ministra Gowina - przyznali członkowie PSL. W tym celu Stronnictwo złożyło do Marszałek Sejmu projekt obywatelskiej ustawy o ustroju sądów. Jeśli zostanie on wprowadzony w życie, sądów nie będzie można likwidować rozporządzeniem.
 
Ludowcy poszli nawet o krok dalej. Zaskarżyli do Trybunału Konstytucyjnego dotychczasową ustawę sądową. Jeśli trybunał przychyli się do skargi, sądy z listy Gowina nie zostaną zlikwidowane.