Pociąg Intercity, który utknął we Włoszczowie, już ruszył w dalszą podróż - takie zapewnienie usłyszeliśmy w rozmowie z PKP Intercity. Powodem trwającego kilkadziesiąt minut przestoju była zerwana w Zawierciu trakcja kolejowa. Informację o problemach pasażerów dostaliśmy na Gorącą Linię RMF FM.

Wcześniej staliśmy ponad dwie godziny w Zawierciu. Pani konduktor stara się opanować sytuację. Szuka wody dla dziecka, które słabnie w którymś z wagonów. Nie mamy co jeść - tak trudną sytuację pasażerów pociągu relacji Kraków-Warszawa opisywał nasz słuchacz, pan Marcin.

Polskie Koleje Państwowe tłumaczą w rozmowie z RMF FM, że powodem przestoju była zerwana trakcja kolejowa. Nie wiemy, czy był to rezultat kradzieży, czy być może warunków atmosferycznych. W tej chwili pracuje na miejscu pociąg sieciowy. Już został przywrócony ruch po jednym torze, na drugim trwają jeszcze w tej chwili prace, na miejscu są specjalistyczne ekipy - mówi Robert Kulczyński z PKP PLK. Dodaje, że z powodu awarii pociągi mogą mieć 20-, 30-minutowe opóźnienia.

To już kolejna awaria na kolei

Pech w ostatnich dniach prześladuje podróżujących pociągami. Awaria zatrzymała wczoraj wieczorem pięć pociągów Intercity i dwa składy Kolei Mazowieckich. Po gwałtownej burzy popsuł się tam bowiem system kierowania ruchem kolejowym. Największe opóźnienie - ok. 80 minut - miał pociąg "Goplana" relacji Warszawa-Poznań. Pozostałe miały mniejsze opóźnienia. Na miejscu pojawiła się grupa szybkiego reagowania. Po sprawdzeniu urządzenia, ruch został wznowiony - poinformował rzecznik PKP PLK Robert Kuczyński. 

W czwartek pod Miechowem zaś, na trasie Warszawa-Kraków utknęło 13 składów m.in. relacji Kraków-Gdynia czy Kraków-Poznań. PKP w piątek wystosowała komunikat, z którego wynika, że awaria była spowodowana upałem.