Resort kultury po wyborach prezydenckich w maju pokaże projekt liftingu symboli państwowych - pisze „Rzeczpospolita”. Gazeta podkreśla, że heraldycy zabiegali o to, by w herbie pojawił się krzyż.

"Całe złote nogi orła, a nie tylko szpony, prześwity w koronie i uczynienie skrzydeł lustrzanymi odbiciami - to najważniejsze zmiany, jakie Ministerstwo Kultury chce wprowadzić w polskim herbie" - podaje gazeta.

Z informacji dziennikarzy "Rzeczpospolitej" wynika, że projekt ustawy o symbolach państwowych ma ujrzeć światło dzienne i być szybko uchwalony po wyborach prezydenckich.

Prace nad projektem toczyły się intensywnie w ubiegłej kadencji. W ubiegłym roku stanęły. Ministerstwo Kultury twierdzi, że ustawa nie jest jeszcze gotowa. Trwają konsultacje wewnątrz ministerstwa, dotyczące m.in. czasu potrzebnego na jej wdrożenie - przekonuje Centrum Informacyjne MKiDN cytowane w "Rz".

Jednak - jak zauważa dziennik - z programu PiS opublikowanego przed wyborami do Sejmu wynika, że projekt jest ukończony. Również z nieoficjalnych informacji, docierających do "Rzeczpospolitej", wynika, że ustawa jest gotowa, a z uwagi na stosunkowo niewielkie planowane koszty realizacji zostanie szybko uchwalona.

Dlaczego ustawa ujrzy światło dzienne dopiero po wyborach?

W obawie przed reakcją elektoratu ustawa ma wyjść z zamrażarki jednak dopiero po wyborach - twierdzą dziennikarze gazety. Skąd te obawy? 

Zdaniem MKiDN kontrowersje może budzić np. pomysł przyznania własnej flagi prezydentowi. Chodzi o chorągiew Rzeczypospolitej, która podobnie jak w okresie międzywojennym miałaby postać orła na czerwonej prostokątnej płachcie z dwoma obwódkami. Byłaby wznoszona w miejscu przebywania głowy państwa. Przywrócenia chorągwi od lat domagają się specjaliści, bo polski prezydent jest jedynym z niewielu na świecie nieposiadającym swojej flagi. 

Również planowany retusz herbu ma uwzględnić zalecenia ekspertów, których zdaniem obecny orzeł nie odpowiada wymaganiom heraldyki.

Czy dojdzie do budzącej największe emocje zmiany, czyli w herbie pojawi się krzyż? Z informacji "Rzeczpospolitej" wynika, że zabiegała o to działająca przy MSWiA Komisja Heraldyczna. Twierdzą jednak, że z ich informacji wynika, że propozycji krzyża w herbie nie ma w ministerialnym projekcie.