1 maja 2014 przypada 10. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. Razem z nami do Wspólnoty przystąpiło 9 krajów: Węgry, Czechy, Słowacja, Litwa, Łotwa, Estonia, Słowenia, Cypr i Malta. Główne uroczystości rocznicowe zaplanowano dziś w Warszawie. Prezydent Bronisław Komorowski pojawi się na Pikniku Europejskim w Łazienkach Królewskich.

Mija 10 lat od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Polska jest na pewno innym krajem po dekadzie członkostwa. Jest bardziej optymistyczna, bardziej zamożna, lepiej rozwinięta, bardziej konkurencyjna, bardziej licząca się w polityce europejskiej, dokonała skutecznej transformacji. Polskie... czytaj więcej

Donald Tusk odwiedzi z kolei Elbląg, gdzie weźmie udział w pikniku europejskim. Warszawie będzie również szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz. Weźmie udział w pochodzie pierwszomajowym organizowanym przez SLD i OPZZ. Podczas pikniku europejskiego Sojuszu wystąpi jako kandydat socjalistów na stanowisko komisarza UE. O godzinie 11 pochód wyruszy sprzed siedziby OPZZ przy ul. Kopernika i Świętokrzyską, Nowym Światem i Książęcą dotrze do parku Śmigłego-Rydza. Tam zaplanowano piknik europejski. Swoje pochody i pikiety w Warszawie zapowiedzieli też Zieloni, Ruch Sprawiedliwości Społecznej i Ruch Narodowy. Narodowcy będą też protestować przeciwko instalacji "Tęczy" na pl. Zbawiciela.

1 Maja - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy - został wybrany jako święto robotnicze przez kongres założycielski II Międzynarodówki, obradujący w Paryżu w 1890 roku. Data 1 maja miała uczcić rocznicę strajku robotników w Chicago w 1886 roku, brutalnie stłumionego przez policję. Po raz pierwszy święto 1 maja obchodzono w 1890 roku - m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Belgii, Francji.

Unia Europejska w pigułce - 28 krajów, ponad 507 milionów mieszkańców

Unia Europejska zajmuje ponad 4 mln 200 tys. km2, w jej skład wchodzi 28 państw. Według szacunków Eurostatu ludność Unii przekroczyła w r. 2013 liczbę 507 mln. 1 maja 2004 r. doszło do największego w historii Wspólnoty rozszerzenia o 10 krajów, w tym o Polskę.

UE plasuje się na trzecim miejscu - po Chinach i Indiach - na świecie pod względem liczby ludności. Prognozy demograficzne nie są jednak dla naszej wspólnoty korzystne, europejskie społeczeństwa starzeją się i przegrywają wyścig z dynamicznie rozwijającymi się pod tym względem regionami świata.

Jak w ciągu ostatniego dziesięciolecia zmieniła się Twoja okolica? Czekamy na zdjęcia Waszych miejscowości sprzed 2004 roku i teraz. Piszcie na adres: fakty@rmf.fm, dodając w tytule: "Tak się zmieniliśmy!". Najlepiej uchwyconą podróż w czasie nagrodzimy radiowymi prezentami. czytaj więcej

28 krajów tworzących wspólnotę to: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Czechy, Rumunia, Szwecja, Słowacja, Słowenia, Wielka Brytania, Węgry i Włochy. Wśród 28 krajów należących do UE jest: sześć monarchii parlamentarnych (Wielka Brytania, Belgia, Holandia, Dania, Hiszpania, Szwecja) i jedno księstwo (Luksemburg). W trzech krajach obowiązują system półprezydencki (Francja, Rumunia, Portugalia), w jednym - prezydencki (Cypr). W pozostałych panuje ustrój parlamentarny lub parlamentarno-gabinetowy.

Ponad 190 mln obywateli UE to użytkownicy Facebooka

Jednym z państw założycielskich UE jest Belgia. Bruksela - stolica Belgii - jest m.in. siedzibą główną UE. Tam zbiera się Rada Europejska, swoją siedzibę ma Komisja Europejska. Powierzchnia Belgii - kraju mającego dostęp do Morza Północnego - to nieco ponad 30 tys. km2. Belgia ma ok. 10 mln mieszkańców, to państwo federalne, w którego skład wchodzą: Flandria, Walonia i region stołeczny - Bruksela. Głową Belgii jest król, obecnie - Filip I. Na czele rządu belgijskiego stoi Elio Di Rupo z partii Socjalistycznej. Językami urzędowymi w Belgii są: francuski, niderlandzki i niemiecki. Belgia niedawno przeżywała wstrząsy grożące rozpadem państwa.

Największym płatnikiem netto Unii jest Republika Federalna Niemiec. Jej powierzchnia wynosi ok. 357 tys. km2. Niemcy to najliczniejszy kraj wspólnoty - mają ponad 80 mln. ludności. Niemieckie społeczeństwo należy jednak do najstarszych zarówno w UE, jak i na świecie. Prezydentem jest obecnie Joachim Gauck (bezpartyjny), a kanclerzem - Angela Merkel z Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU).

Największy kraj UE to Francja. Zajmuje obszar ok. 550 tys. km2 i ma ponad 64 mln ludności. Od 2012 roku prezydentem jest socjalista Francois Hollande. Pracami rządu w Paryżu kieruje obecnie socjalista Manuel Valls. 26 mln Francuzów jest użytkownikami Facebooka (w roku 2012).

Drugim pod względem wielkości krajem UE jest Hiszpania. Obejmuje obszar ponad 504 tys. km2 i liczy prawie 46 mln. mieszkańców. Od 1975 roku głową tej monarchii parlamentarnej jest Juan Carlos I. Na czele rządu w Madrycie stoi Mariano Rajoy Brey (Partia Ludowa). Zachodnie wybrzeże Półwyspu Iberyjskiego zajmuje Portugalia, której obszar to ok. 92 tys. km2. Zamieszkuje ją ponad 10 mln. obywateli. Od 2006 roku prezydentem jest Anibal Cavaco Silva (Partia Socjaldemokratyczna), premierem - Pedro Passos Coelho z tej samej partii.

Trzecim co do wielkości krajem w UE jest Szwecja - jej powierzchnia to prawie 450 tys. km2. Ten bogaty, leżący na Półwyspie Skandynawskim zamieszkuje tylko ok. 9 mln obywateli. Szwecja jest monarchią parlamentarną, na tronie od roku 1973 zasiada Karol XVI Gustaw. Premierem jest Fredrik Reinfeldt (Umiarkowana Partia Koalicyjna). Nieco bardziej na wschód - Finlandia zajmuje obszar ponad 338 tys. km2 i ma ponad 5 mln ludności. Prezydentem jest Sauli Niinisto (Koalicja Narodowa), a na czele rządu w Helsinkach stoi Jyrki Katainen z tej samej partii.

Z kolei Wielka Brytania zajmuje ponad 244 tys. km2 i ma ponad 61 mln obywateli. Na brytyjskim tronie od 1952 r. zasiada Elżbieta II. Tekę premiera obecnie dzierży David Cameron (Partia Konserwatywna). Zjednoczone Królestwo składa się z Anglii, Walii i Szkocji, które razem tworzą Wielką Brytanię, oraz z Irlandii Północnej. Jedna z najsilniejszych gospodarek, londyńskie City to światowe centrum usług finansowych.