Związki zawodowe policjantów rozważają ogólnopolski protest. Decyzja ma zapaść w pierwszej połowie maja. To odpowiedź na sygnały, że w kilku miastach protestują policjanci z oddziałów prewencji, wypisując mniej mandatów.

Wiemy, że w niektórych rejonach kraju policjanci z oddziałów prewencji protestują, że przyłączają się do tego kolejne miasta. Na razie nie ma jednak decyzji o ogólnokrajowym proteście, choć - jako zarząd krajowy - nie wykluczamy przyłączenia się do takiej oddolnej inicjatywy - powiedział szef NSZZ Policjantów Antoni Duda.

Jak dodał, niezadowolenie policjantów spowodowane jest m.in. brakiem podwyżek, planami zmian w systemie emerytalnym mundurowych, zmniejszenia wypłat za chorobowe (ze 100 proc. do 80 proc.) oraz ograniczenia wypłat tzw. równoważnika mundurowego.

Protesty - według Dudy - wzbudza też zapowiedź, że za nadgodzinę w czasie Euro 2012 policjanci dostawać będą 14 zł (taki zapis znalazł się w projekcie ustawy o zabezpieczeniu tej imprezy). Widać, że niezadowolenie jest. W pierwszej połowie maja podejmiemy decyzję czy protest będzie miał charakter ogólnokrajowy - powiedział Duda.