Od godz. 7 do 21 w Polsce trwają wybory prezydenckie. O najwyższy urząd w państwie ubiega się 11 kandydatów. Do godz. 17 frekwencja wynosiła 34,41 proc. Kilka incydentów zgłoszono Państwowej Komisji Wyborczej.

Wyniki głosowania, komentarze, relacje z partyjnych sztabów. W najbliższą niedzielę (10 maja) zapraszamy na "Wieczór wyborczy w Faktach RMF FM". Startujemy godzinę przed zamknięciem lokali wyborczych, czyli o 20:00. "Wieczór wyborczy" poprowadzą Tomasz Staniszewski i Konrad... czytaj więcej

Jak podano podczas konferencji prasowej w PKW, do godz. 17 wydano karty do głosowania, łącznie z wysłanymi pakietami wyborczymi, dla 10 402 104 osób uprawnionych do głosowania, co stanowi 34,41 proc. osób uprawnionych. Najwięcej wyborców wzięło udział w głosowaniu w gminie Godziszów w woj. lubelskim - 51,89 proc. Najmniejszą frekwencję zanotowano w gminie Cedynia w woj. lubuskim - 17,35 proc.

Do godziny 12 frekwencja wynosiła 14,61 proc. Najwięcej wyborców zagłosowało w gminie Godziszów w woj. lubelskim - 29,89 procent, najmniej - w gminie Dąbie w woj. lubuskim - 6,18 procent. W miastach powyżej 250 tys. ludności PKW odnotowała następującą frekwencję: Białystok - 17,99 proc., Lublin - 17,70, Bydgoszcz - 15,54, Poznań - 15,11, Warszawa - 15,09, Katowice - 14,98, Kraków - 14,85, Wrocław - 14,30, Gdańsk - 13,79, Łódź - 13,53 i Szczecin - 13,33.

Doszło do kilku drobnych incydentów. PKW zapewnia jednak, że żaden z nich nie wpłynął na przebieg wyborów. 9 maja dyrektor delegatury z Bydgoszczy zgłosił brak 4 paczek z 1700 kartami do głosowania. Karty zostały uzupełnione z zasobu rezerwy delegatury, a policja prowadzi postępowanie w kierunku ukrywania dokumentów wyborczych - za co grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności - powiedział przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński. Inny odnotowany incydent to wymalowanie na ścianie lokalu czarną farbą nazwiska jednego z kandydatów - PKW nie ujawniła, którego. Był też na Facebooku post przeciwko jednemu z kandydatów - dodał.

11 kandydatów

W wyborach prezydenckich kandydują: reżyser Grzegorz Braun, Andrzej Duda (PiS), Adam Jarubas (PSL), ubiegający się o reelekcję Bronisław Komorowski (z poparciem PO), Janusz Korwin-Mikke (ugrupowanie KORWiN), Marian Kowalski (Ruch Narodowy), muzyk Paweł Kukiz, Magdalena Ogórek (z poparciem SLD), lider Twojego Ruchu Janusz Palikot, Paweł Tanajno (Demokracja Bezpośrednia) oraz Jacek Wilk (Kongres Nowej Prawicy).

Głos w dzisiejszych wyborach można oddać w godz. 7-21, w ponad 27 tys. lokali wyborczych. Idąc na głosowanie, trzeba zabrać ze sobą dokument tożsamości - może to być dowód osobisty, paszport lub inny dokument ze zdjęciem.

Do głosowania uprawnionych jest ponad 30,5 mln wyborców.  

Karta do głosowania ma miała format A4. Jest na niej 11 podanych w kolejności alfabetycznej nazwisk. Głos można oddać tylko na jednego kandydata. Aby nasz głos był ważny, w kratce z lewej strony nazwiska naszego kandydata należy postawić znak X (dwie przecinające się linie w obrębie kratki). Wybór więcej niż jednego kandydata spowoduje, że głos będzie nieważny. Podobnie, jeśli nie oddamy głosu na żadnego z kandydatów, głos będzie nieważny. Nie mają natomiast znaczenia dopiski, np. dopisanie dodatkowych nazwisk poza kratką.

PKW planuje, że wyniki głosowania mogą być znane we wtorek. Jeśli dzisiejsze głosowanie nie przyniesie rozstrzygnięcia i żaden z kandydatów nie zdobędzie ponad 50 proc. głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów. Prezydentem zostanie ten kandydat, który zdobędzie wówczas więcej głosów.   

Zapraszamy na specjalny wieczór wyborczy w Faktach RMF FM!

Już teraz  zapraszamy na "Wieczór wyborczy w Faktach RMF FM". Startujemy godzinę przed zamknięciem lokali wyborczych, czyli o 20:00. "Wieczór wyborczy" poprowadzą Tomasz Staniszewski i Konrad Piasecki.

Sondażowe wyniki wyborów, komentarze, sztabowe emocje... W wyborczą niedzielę nasi reporterzy będą w sztabach tych, którzy stanęli do walki o Wasze głosy. Poprosimy o komentarz polityków i publicystów, będziemy pytać o opinie także Was.

"Wieczór wyborczy w Faktach RMF FM". Serwisy - godz. 20:00, 21:00, 21:30, 22:00, 22:30 i 23:00.

Analiz i komentarzy nie zabraknie również o poranku 11 maja. Specjalne wydania Faktów RMF FM już od 5:30 poprowadzą Magdalena Wojtoń i Tomasz Staniszewski. Podamy najświeższe informacje o wynikach wyborów i frekwencji. Oprócz Kontrwywiadu RMF FM tuż po godzinie 8, Konrad Piasecki przeprowadzi jeszcze jedną rozmowę - o godzinie 7.

Wszystkie najważniejsze informacje będziecie mogli na bieżąco śledzić w specjalnym serwisie RMF 24 "Wybory prezydenckie 2015". W niedzielę wieczorem zapraszamy na relację live. 

(mpw)