Alpy to bezsprzecznie najpopularniejsze góry w Europie. Wędrówki wokół Mont Blanc działają na amatorów trekkingu jak magnes. Są jednak na naszym kontynencie miejsca, które warto odwiedzić szczególnie jesienią.

Cała trekkingowa trasa woków Mont Blanc zaplanowana jest na około dziesięć dni. W tym rejonie każdy znajdzie coś dla siebie.

Nawet mało doświadczony turysta może wybrać najodpowiedniejszy dla siebie wariant. Maszerować można przez obliczone na kilka godzin, łatwe do przejścia ścieżki. Bardziej doświadczeni mogą zaś wspinać się na szczyty. Wybierając się w Alpy o tej porze roku należy pamiętać o tym, że schroniska działają do połowy września.

Ma to też swoje dobre strony - od tej pory w Alpach jest zdecydowanie mniej turystów.

Równie atrakcyjne, choć nie tak wysokie, są góry Dormitor w Czarnogórze. Przypominają nasze Tatry z jedną różnica - w ogóle nie ma tam ludzi. Innymi górami, które warto zobaczyć, szczególnie jesienią, są hiszpańskie Sierra Nevada. Turyści jednak rzadko wybierają je jako cel wyprawy.

Krajobraz gór Sierra Nevada jest całkowicie odmienny od tego, który można zobaczyć w Alpach - mają charakter pustynny. Jesień jest tam wyjątkowo ciepła.