Idea Światowego Dnia Serca powstała z inicjatywy profesora Antonio Bayes de Luna - ówczesnego Prezydenta World Heart Federation. "I love my heart - Let it beat!" (Kocham swoje serce - niech bije!) - tak brzmiało pierwsze hasło przewodnie wydarzenia, które rozpoczęło nową erę kardiologicznej edukacji społeczeństwa na całym świecie i zwiększania świadomości wartości zdrowego serca. Każdego roku ten wrześniowy dzień jest chwilą "jednoczenia się serc" na całym świecie. W ten sposób promowany jest zdrowy styl życia, dzięki któremu człowiek czuje się lepiej i dłużej cieszy się nienaganną formą.
W obchody Światowego Dnia Serca zaangażowanych jest wiele organizacji, m.in.: WHO, UNESC i UNICEF. Ich udział oraz aktywność wyraźnie dowodzą, że choroby sercowo-naczyniowe są problemem dotyczącym społeczności całego świata.
Warszawskie Obchody Światowego Dnia Serca odbywać się będą pod hasłem przewodnim: "Polacy mają serce".
Piknik o silnym aspekcie prorodzinnym zgromadzi pod skarpą przy Starym Mieście kilka tysięcy osób w różnym wieku. Chcemy, aby było to spotkanie kilku pokoleń, z których każde ma zupełnie inne problemy sercowe i w zróżnicowanym stopniu narażone jest na choroby układu sercowo-naczyniowego - mówi prof. Piotr Hoffman, Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Edukacja społeczeństwa w zakresie profilaktyki chorób układu sercowo - naczyniowego jest jednym z głównych celów obecnej kadencji Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Podczas obchodów Światowego Dnia Serca wystartuje kampania "Zdrowe dzieci, zdrowa młodzież, zdrowi dorośli" - akcja, której misją jest wyrobienie odpowiednich nawyków żywieniowych i behawioralnych u najmłodszych.
"Sercem" całego wydarzenia będzie scena, od której będą wiodły cztery arterie. Koncepcja ta nawiązuje do układu sercowo-naczyniowego człowieka. Strefy będą poświęcone różnym obszarom, mającym wpływ na prawidłowe funkcjonowanie serca człowieka:
ZADBAJ O SERCE
Jednym z najważniejszych aspektów jest zwrócenie szczególnej uwagi na znaczenie profilaktycznych badań, które regularnie przeprowadzane mogą znacząco obniżyć ryzyko wystąpienia chorób serca. Każdy będzie mógł skorzystać z bezpłatnej konsultacji i zdobyć dane dotyczące stanu swojego zdrowia, bądź też informacje odnoszące się do wystąpienia ewentualnego schorzenia i jego ryzyka. W ciągu dnia w tzw. krwiobusach odbywać będzie się również zbiórka krwi.
GOTUJ Z SERCEM
Za dobrą kondycję serca odpowiada również racjonalne odżywianie i odpowiednio zbilansowana dieta. W tej strefie uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób konkretne produkty wpływają na funkcjonowanie ich układu sercowo-naczyniowego, a także będą mogli skorzystać z indywidualnej porady dietetyka. Nie zabraknie również zdrowych przysmaków wpływających pozytywnie na organizm człowieka.
AKTYWNE SERCE
Zdrowe serce kojarzy się również z aktywnością fizyczną. W tym miejscu pojawi się plenerowa siłownia, zorganizowana zostanie także kardio-gimnastyka ze znaną trenerką, a specjaliści udzielą cennych rad oraz wskazówek dotyczących bezpiecznego uprawiania sportu.
CZULEJ DLA SERCA
Serce to nie tylko organ niezbędny człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania i życia, ale również symbol emocji i uczuć. W tej strefie zostaną przedstawione problemy związane ze stresem, zmęczeniem, lękiem czy napięciami nerwowymi. Będzie można odnaleźć harmonię poprzez trening jogi lub spotkać się i porozmawiać z psychologiem. Specjalnie przygotowane meble wypoczynkowe zadbają również o relaksacyjny klimat, pozwolą wypocząć i odprężyć się.
Główna scena będzie miejscem edukacji na temat profilaktyki chorób serca. Organizatorzy postawili na przekazywanie wiedzy poprzez zabawę, co ma na celu dotarcie do każdej grupy wiekowej uczestników.
W ubiegłych latach obchody Światowego Dnia Serca zorganizowano w takich miastach, jak Łódź, Zakopane, Lublin, Kraków, Wadowice, Wrocław, Zamość, Chojnie, a także Warszawa.