Pogrzeb kardynała Franciszka Macharskiego odbędzie się w piątek o godzinie 11 w Katedrze na Wawelu. Hierarcha spocznie w wawelskiej krypcie biskupów krakowskich, która znajduje się pod konfesją św. Stanisława – poinformował proboszcz parafii wawelskiej ks. prałat Zdzisław Sochacki.

Na dzień dzisiejszy przekazano nam, że będzie to piątek godzina 11, natomiast ciało ks. kardynała Macharskiego zostanie przeniesione w kondukcie na Wawel w czwartek z kościoła Franciszkanów około godz. 19. Będzie przebywało w katedrze w nocy i przed nabożeństwem - powiedział ks. Sochacki. Zgodnie z dobrą tradycją w Archidiecezji Krakowskiej doczesne szczątki ks. kardynała zostaną złożone w krypcie biskupów krakowskich pod konfesją - dodał.

"W ciężkich chwilach dał świadectwo swojego przywiązania do Boga"

Jak zaznaczył ks. Sochacki, "dzisiaj odszedł do Pana niezwykły człowiek, wielki kapłan, dobry pasterz naszej archidiecezji, biskup, który dla Polski wiele uczynił". Był autorytetem dla wszystkich, w ciężkich chwilach, takich jak stan wojenny dał świadectwo swojego przywiązania do Boga, a także do takich wartości, jak: dobroć, życzliwości i wszelkiego rodzaju pomoc - zaznaczył proboszcz wawelski. Podkreślił, że Katedra na Wawelu zajmowała szczególne miejsce w sercu kard. Macharskiego. Był obecny w naszej katedrze, ta obecność była obecnością wiary, była obecnością historii i była obecnością we wszystkich liturgicznych świętach. Każde wydarzenie, które przeżywaliśmy tak w Polsce, jak i archidiecezji krakowskiej i Kościele powszechnym było omodlone przy Ołtarzu Ojczyzny, przy św. Stanisławie biskupie męczenniku i przy ołtarzu koronacyjnym - mówił.

Kard. Franciszek Macharski, były metropolita krakowski, zmarł we wtorek w krakowskim szpitalu. Miał 89 lat.

Wtorek, 2.08.

Godz. 19.00 – Msza święta przy trumnie w kościele ss. Albertynek, ul. Woronicza 10 – przewodniczy i głosi homilię bp Grzegorz Ryś.

Środa, 3.08.

Ok. Godz. 9.00 - przewiezienie ciała z kościoła ss. Albertynek do kaplicy Domu Arcybiskupów Krakowskich.

Godz. 10.00 – Msza święta dla pracowników Kurii Metropolitalnej w Krakowie – przewodniczy kard. Stanisław Dziwisz, homilię głosi bp Jan Szkodoń.

Godz. 18.00 – przeniesienie ciała z kaplicy Arcybiskupów do Bazyliki oo. Franciszkanów; Nieszpory za zmarłego – przewodniczy i słowo głosi bp Jan Zając.

Czwartek, 4.08.

W ciągu dnia modlitwy i oddanie czci Zmarłemu przez mieszkańców Krakowa i Archidiecezji.

Godz. 17.00 – Msza święta w Bazylice oo. Franciszkanów – przewodniczy abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, a po niej kondukt pogrzebowy przez ul. Grodzką do Katedry na Wawelu.

Piątek, 5.08.

Godz. 11.00 – Msza święta pogrzebowa Kard. Franciszka Macharskiego i złożenie do grobu w Katedrze na Wawelu - przewodniczy kard. Stanisław Dziwisz, Metropolita Krakowski.

(mn)