Nowy rok szkolny oznacza ogromne wydatki na podręczniki. Komplet nowych książek może kosztować rodzica od 200 do 400 złotych. Można jednak zaoszczędzić. Wystarczy zakupić wyprawkę z "drugiej ręki" albo zamówić ją przez internet - czytamy w "Dzienniku Polskim".

W antykwariatach i księgarniach z tanimi książkami używane podręczniki kosztują średnio o 30-50 procent mniej niż nowe. To oznacza, że na jednym egzemplarzu można zaoszczędzić od kilku do nawet kilkunastu złotych.

W internecie szkolne książki możemy kupić jeszcze taniej. Ich ceny zaczynają się bowiem już od kilku złotych. Przykładowo, podręcznik do języka polskiego dla klasy pierwszej gimnazjum, za który w księgarni trzeba zapłacić ponad 25 złotych, w sieci dostaniemy już za 8 złotych.

Kupując komplet szkolnych książek w internecie, można zaoszczędzić ponad 250 zł. Według wyliczeń serwisu ogłoszeń lokalnych Tablica.pl, zestaw podręczników do liceum można dostać już za 100 zł. W księgarni - dla porównania - jego cena sięgałaby 360 zł. Podręczniki do gimnazjum dostępne są od 170 zł (nowe około 400 zł), a do podstawówki - od 60 zł (nowe około 200 zł).

Warto pomyśleć o kupnie używanych podręczników, bo w sierpniu minął termin składania wniosków o dopłaty na kupno książek. W tym roku rząd przeznaczył na "Wyprawkę szkolną 2012" rekordową sumę - 128 milionów złotych.