Ministerstwo Spraw Wewnętrznych skieruje do prokuratury zawiadomienie w sprawie podejrzanej strony internetowej. Ma ona adres www.historia.pojazdu.pl - łudząco podobny do strony ministerstwa www.historiapojazdu.gov.pl. Według prawników resortu konieczne jest sprawdzenie, w jakim celu ktoś zbiera informacje o samochodach.

Adres jest bardzo podobny do adresu strony MSW: www.historiapojazdu.gov.pl, poprzez którą można sprawdzić np. czy dane auto nie pochodzi z kradzieży. Podaje się przy tym markę, numer rejestracyjny, numer nadwozia i datę pierwszej rejestracji.

Fakt, że ktoś podszywa się, korzystając ze strony o podobnym adresie bardzo nas niepokoi. Dlatego zdecydowaliśmy się skierować zawiadomienie do prokuratury. Trwa jego przygotowywanie, prawnicy sprawdzają, które przepisy zostały naruszona - powiedziała rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

Zastrzegła równocześnie, że dane osobowe właścicieli aut nie są zagrożone, bo nie chodzi o włamanie się do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Jak dodała, poprzez fałszywą stronę nie można korzystać z danych zawartych w CEPiK-u.

W tym przypadku chodzi o możliwe pozyskiwanie danych auta, które osoba sprawdzająca samochód, wpisuje na tej stronie, o podobnym adresie do naszej e-usługi - zaznaczyła rzecznik. Zaapelowała równocześnie, by zwracać uwagę na wpisywany adres.

Same strony istotnie się od siebie różnią. Na stronie MSW jest logo resortu, informacje jak usługa działa, oraz odnośnik do innych e-usług. Strona historia.pojazdu.pl jest pod tym względem uboga, są tu jedynie pola umożliwiające wpisanie danych auta i tytuł: Bezpłatna historia pojazdu z państwowej bazy CEPiK (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców).

Sprawdź historię auta

Usługę "Historia pojazdu" MSW uruchomiła 23 czerwca br. Dzięki niej dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów można uzyskać online - www.historiapojazdu.gov.pl; nie trzeba składać wniosku i czekać na jego rozpatrzenie.

Udostępniona jest także informacja o tym, że pojazd został zgłoszony jako skradziony, o ubezpieczeniu pojazdu, jak również dane o pojemności i mocy silnika, dopuszczalnej masie i ładowności, liczbie miejsc. Można też uzyskać informacje o dacie pierwszej rejestracji za granicą oraz o odczycie licznika przebiegu pojazdu, zarejestrowany podczas ostatniego badania technicznego.

(abs)