Na przejeździe kolejowym w Mostach koło Lęborka w Pomorskiem został przywrócony ruch pociągów - poinformował Leszek Lewiński, zastępca dyrektora Zakładu Linii Kolejowych PKP PLK SA w Gdyni. W czwartek zderzyły się tam pociąg i ciężarówka. Zginęły dwie osoby, 27 zostało rannych.

W czwartek pociąg osobowy TLK relacji Katowice - Gdynia uderzył w ciężarówkę przewożącą cegły. Tir został zniszczony, lokomotywa i cztery wagony się wykoleiły. Usuwanie powypadkowych zniszczeń rozpoczęło się w piątek po południu.

Do czasu odbudowania zniszczonego systemu sterowania sygnalizacją dźwiękowo-optyczną na przejeździe, pociągi przez Mosty będą przejeżdżały z prędkością 20 km/h. Przy sprawnej sygnalizacji maksymalna prędkość jazdy w tym miejscu wynosiła 120 km/h.

Ponad 10 mln zł strat

Lewiński pytany o straty, powiedział, że ich wartość po dokładniejszych obliczeniach powinna zamknąć się w kwocie ok. 12 mln zł. Początkowo kolej mówiła o co najmniej 20 mln zł.

Szkody w taborze spółka PKP Intercity wyceniła na 10 mln zł. Natomiast szkody w zarządzanej przez PKP PLK SA infrastrukturze wyceniono na 1 mln zł. Śledztwo w sprawie wypadku prowadzi Prokuratura Okręgowa w Słupsku.