Limonkowe na zewnątrz, zielono-szare w środku - takie kolory będą miały olsztyńskie tramwaje, które w przyszłym roku, po kilkudziesięcioletniej przerwie, wrócą na ulice miasta. O wyglądzie zewnętrznym oraz rodzaju siedzeń zdecydowali w głosowaniu internetowym mieszkańcy. Kolorystyka środka została natomiast zaprojektowana w oparciu o... francuskie badania poziomu agresji w metrze.

Szaro-zielona kolorystyka wnętrza tramwajów ma pomóc w zrelaksowaniu się. Tak przynajmniej wynika z badań przeprowadzonych we Francji. W takich samych barwach będą jeździły również nowe autobusy komunikacji miejskiej.

Na razie w Olsztynie trwa budowa dwóch torowisk. Pierwsze prace rozpoczęły się na ulicy Płoskiego oraz na ulicy Dworcowej. 3 czerwca robotnicy pojawią się na ulicy Tuwima, gdzie rozpocznie się budowa drugiej linii.

Wśród mieszkańców Olsztyna już pojawiają się opinie, że miasto nie zdąży z oddaniem wszystkich torowisk na czas. Władze uspokajają jednak, że prace przebiegają zgodnie z planem. Tory muszą zostać położone do końca 2014 roku, inaczej miasto straci dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Olsztyńskie tramwaje połączą dworzec PKP i PKS z centrum miasta, miasteczkiem studenckim Kortowem oraz Jarotami.

Ostatnią linię tramwajową w Olsztynie zlikwidowano w 1965 roku.

(bs)