Białe tablice z napisem Zakaz kąpieli pojawiły się nad Zalewem Zegrzyńskim. Wbite w piasek co sto metrów bale są jak wyrok dla właścicieli okolicznych barów i hoteli, bo wystraszeni zanieczyszczeniem wody wczasowicze wracają do domów. A mniej turystów, to również mniejsze zyski. O zamknięciu kąpielisk nad Zalewem zadecydował sanepid po tym, jak w zbiorniku zaroiło się od martwych ryb.

Jak donosi reporter RMF FM Mateusz Wróbel, śnięte ryby zostały już usunięte z plaż nad Zalewem, ale w wodzie wciąż jest ich pełno. Turystów odstrasza również nieprzyjemny zapach, unoszący się w okolicy.

Plażowicze, którzy mimo wszystko wybiorą się nad Zalew Zegrzyński, powinni pamiętać, że zakaz kąpieli obowiązuje również w miejscach, gdzie nie pojawiły się tablice ostrzegawcze. A dotyczy to bardzo popularnych tzw. dzikich plaż. Posłuchaj relacji naszego reportera:

Z Zalewu Zegrzyńskiego wydobyto jak dotąd pięć ton śniętych ryb. Pomiary zawartości tlenu w wodzie, którego brak jest przyczyną wymierania ryb, zakończył już hydrolog z Politechniki Warszawskiej. Dane zostały przekazane sztabowi kryzysowemu. Posłuchaj relacji Mateusza Wróbla:

Pierwsza zapowiedź kłopotów pojawiła się już kilka dni temu, gdy w mazowieckich rzekach zaczęły masowo ginąć ryby. Woda zmieniła kolor i pojawił się nieprzyjemny zapach. Zaalarmowany Inspektorat Ochrony Środowiska po wstępnych badaniach wykluczył zanieczyszczenie chemikaliami. Uznano, że to efekt powodzi na południu kraju, spływu nieczystości do rzek po ulewach, a co za tym idzie również braku tlenu. To on spowodował masowe wymieranie ryb i zanieczyszczenie rzek.

Problemem zajął się również wojewódzki sztab kryzysowy.

Również w Łódzkiem z powodu zanieczyszczeń sanepid zamknął siedem z ponad czterdziestu kąpielisk. Wykryte w wodzie bakterie wyłączyły między innymi akwen Stawy Stefańskiego i jacuzzi w Wodnym Raju w Łodzi. Zakaz wchodzenia do wody obowiązuje też na zalewie w Opocznie przy ulicy Wałowej i na kąpielisku w Leźnicy Wielkiej. Nie popływamy w Warcie w Załęczu Wielkim, Zakrzówku Szlacheckim i przy polu biwakowym Kępowizna w Kałużach. Zanieczyszczony jest również zalew na Widawce w miejscowości Kodrąb. Posłuchaj relacji reporterki RMF FM Agnieszki Wyderki: