Na ten moment czekały miliony kibiców w całej Europie. Punktualnie o godz. 18 na Stadionie Narodowym w Warszawie rozbrzmiał gwizdek i rozpoczęły się piłkarskie mistrzostwa Europy. Spotkanie otwarcia Polska - Grecja poprzedziła krótka uroczystość.

Euro to największe wydarzenie sportowe w historii Polski i Ukrainy. Na trybunie honorowej zasiedli m.in. prezydenci Polski i Ukrainy Bronisław Komorowski i Wiktor Janukowycz, premierzy Polski i Wegier Donald Tusk i Viktor Orban, a także prezydent UEFA Michel Platini.

Przed pierwszym gwizdkiem odbyła się 12-minutowa uroczystość z udziałem ponad 800 tancerzy pochodzących z 63 krajów. Choreografię opracował Włoch Marco Balich, producent podobnych ceremonii otwarcia i zamknięcia zimowych igrzysk olimpijskich w Turynie w 2006 roku.

Etiudę a-moll op. 25 nr 11 Fryderyka Chopina wykonał węgierski pianista Adam Gyorgy. Wystąpił również DJ Karmatronic, który zaprezentował skomponowany wspólnie z pianistą utwór pt. "The Game of the World".

Przed meczem hymny Polski i Grecji zaśpiewał 75-osobowy Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego pod batutą Iriny Bogdanowicz.

Sygnał do rozpoczęcia meczu Polska - Grecja dał hiszpański arbiter Carlos Velasco Carballo. Mecz zakończył się remisem 1:1. Bramkę dla biało-czerwonych strzelił w 17. minucie Robert Lewandowski, a dla rywali w 51. Dimitris Salpingidis. Zobacz zapis relacji na żywo z meczu z Grekami.