Pierwsze kąpieliska nad jeziorami na Warmii i Mazurach oraz nad Zalewem Wiślanym są już dopuszczone do kąpieli. Sanepid ocenił, że woda nadaje się do kąpieli w 54 miejscach przeznaczonych do wypoczynku i uprawiania sportów wodnych. Kolejne akweny są badane.

Jak podał warmińsko-mazurski inspektor sanitarny, na Warmii i Mazurach nadzorem sanitarnym objęto 218 kąpielisk, w tym 221 nad rzekami i jeziorami oraz sześć morskich nad Zalewem Wiślanym. Jak poinformowała rzeczniczka sanepidu Elżbieta Łabaj, o otwarciu kąpielisk decydują ich zarządcy i właściciele.

Sanepid dopuścił do użytku m.in. plaże nad olsztyńskimi jeziorami: Skanda i Krzywym. Ratownicy pojawią się na miejskich plażach pierwszego dnia wakacji, czyli 26 czerwca. Jak powiedział dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie Jerzy Litwiński, plażowicze mogą oczywiście korzystać z kąpielisk, ale robią to na własną odpowiedzialność.

Inne akweny dopuszczone już w tym sezonie do kąpieli przez sanepid to m.in. Selment Wielki, Kisajno, Niegocin, Limajno, Sajmino, Szeląg Mały, Jeziorak Duży, Skiertąg, Narie, Drwęckie. Kąpać, plażować i uprawiać sporty wodne można także nad Zalewem Wiślanym w Suchaczu, Kadynach Stadninie, Tolkmicku koło portu i Kadynach Cegielni.