Z powodu pojawienia się w wodzie zakwitów sinic zamkniętych jest pięć spośród około 60 nadmorskich kąpielisk zorganizowanych na terenie woj. pomorskiego.


O zamknięciu części kąpielisk Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) poinformował w poniedziałek rano na swojej stronie internetowej.

Z danych zamieszczonych w tym serwisie wynika, że sinice uniemożliwiają korzystanie z wody w Gdyni Redłowie, we wszystkich trzech kąpieliskach zorganizowanych w Krynicy Morskiej oraz jednym z trzech zorganizowanych w Helu - tzw. Małej plaży.

W pozostałych ponad 50 pomorskich kąpieliskach położonych nad Bałykiem, w tym 20 zlokalizowanych na terenie Gdańska, Gdyni i Sopotu, woda jest zdatna do kąpieli.

Zakwit sinic utrzymuje się też od kilku dni w jez. Dobrogoszcz w powiecie kartuskim. Z tego powodu nieczynne jest kąpielisko zorganizowane we wsi Dobrogoszcz.

Czy sinice są grożne dla zdrowia?

Latem w wodach Morza Bałtyckiego bardzo często pojawiają się wykwity sinic. Ich skupiska przemieszczają się nieustannie na powierzchni wody przenoszone przez wiatr i prądy morskie. Gdy pojawią się w wodzie w pobliżu plaż, czasowo zamykane są zorganizowane przy nich kąpieliska. Decyzje o wywieszeniu w danym miejscu czerwonej flagi podejmują - w uzgodnieniu z pracownikami poszczególnych stacji sanepidu - ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Sanepid przypomina, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, zalecany jest absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.