Paul McCartney w liście do lidera Kukiz'15 Pawła Kukiza poprosił o pomoc w ustanowieniu dnia 21 listopada dniem Isaaca Bashevisa Singera, żydowskiego pisarza polskiego pochodzenia i laureata literackiej Nagrody Nobla. Kukiz zadeklarował, że "zrobi wszystko", by spełnić jego prośbę. Kukiz zapowiedział, że na ten list "odpowie działaniem".

Paul McCartney w liście do lidera Kukiz'15 Pawła Kukiza poprosił o pomoc w ustanowieniu dnia 21 listopada dniem Isaaca Bashevisa Singera, żydowskiego pisarza polskiego pochodzenia, laureata literackiej Nagrody Nobla. Kukiz zadeklarował, że "zrobi wszystko", by spełnić jego prośbę.

O liście, wysłanym na adres klubu poselskiego Kukiz'15 w Warszawie, poinformował w piątek na swoim profilu facebookowym Kukiz. Nigdy, w najbardziej nawet śmiałej wyobraźni nie pomyślałbym, że w moim życiu nastąpi taki moment, iż będę adresatem listu od Paula McCartney’a, który... ma do mnie prośbę!" - napisał lider Kukiz'15. "I że na moje ręce złoży nam wszystkim życzenia z okazji 100 lecia odzyskania Niepodległości!!!Dziękujemy! - dodał.

McCartney pogratulował Polsce 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Dodał, że podczas przygotowań do jego koncertu w Krakowie, przypomniano mu postać legendarnego polskiego pisarza - Isaaca Bashevisa Singera, który tak jak McCartney wykorzystywał działalność artystyczną do walki o prawa zwierząt. Singer był ortodoksyjnym wegetarianinem. McCartney zwrócił uwagę, że 40 lat temu Singer otrzymał literacką Nagrodę Nobla, zacytował także słowa pisarza: Nie zostałem wegetarianinem dla własnego zdrowia. Zrobiłem to dla zdrowia kurczaków.

W związku z tym McCartney zaapelował do Kukiza o pomoc w ustanowieniu dnia urodzin pisarza 21 listopada - dniem Isaaca Bashevisa Singera, uzasadniając to chęcią "niesienia przesłania współczucia" Singera do nowego pokolenia Polaków.

Dowiedziałem się od moich przyjaciół w PETA, że jest pan nie tylko przyjacielem zwierząt, ale także liderem, który docenia moc sztuki w kształtowaniu bardziej oświeconego społeczeństwa - podkreślił McCartney.

Kukiz zadeklarował, że "zrobi wszystko, by prośbę Paula McCartney’a spełnić". W poniedziałek składamy projekt uchwały - poinformował. Mam nadzieję, że 21 listopada w Sejmie będzie uchwała upamiętniająca rocznicę urodzin Singera, a w przyszłości na bazie tej uchwały poprzez np. grupę parlamentarną zostanie wysłana petycja, aby ten dzień był ustanowiony dniem Singera - dodał poseł.

Isaac Bashevis Singer urodził się 21 listopada 1902 roku w Leoncinie koło Warszawy. Był synem chasydzkiego rabina. Jego matka, Batszewa, także pochodziła z religijnej rodziny rabinackiej z Biłgoraja. To od imienia matki Singer utworzył swój pseudonim literacki.

Singerowie mieszkali tam, gdzie ojcu rodziny udało się zyskać posadę rabina. Z Leoncina przenieśli się do Radzymina, a stamtąd do Warszawy, na ulicę Krochmalną, którą później Isaac Bashevis Singer opisywał wielokrotnie w opowiadaniach i powieściach. Podczas pierwszej wojny światowej Singer wraz z rodziną schronił się w Biłgoraju na Lubelszczyźnie. Także ta miejscowość zajmuje wiele miejsca w jego utworach. W 1935 roku pisarz wyemigrował do USA.

Pisał w języku jidysz. Jego najpopularniejsze utwory to m.in "Szatan w Goraju", "Sztukmistrz z Lublina", "Niewolnik", "Szosza", "Wrogowie". Do arcydzieł literatury należą krótkie opowiadania Singera, odznaczające się kunsztem narratorskim i wnikliwym zarysowaniem postaci. W 1978 roku Singer otrzymał literacką Nagrodę Nobla. Zmarł 24 lipca 1991 roku na Florydzie w wieku 87 lat.

W 2017 roku Singer pośmiertnie otrzymał nagrodę od PETA za "odważną twórczość w obronie zwierząt".

(az)