W czasie silnych mrozów szczególnie trzeba uważać na osoby starsze, które mają problemy z pamięcią. Tylko w ubiegłym roku na Warmii i Mazurach policja szukała 135 seniorów. Niestety w czternastu przypadkach finał był tragiczny. Olsztyńska policja ma zwrócić uwagę na bezpieczeństwo osób starszych.

"Pamiętaj o mnie, bo ja zapominam" - to słowa wypowiadane przez panią Stefanię, pensjonariuszkę olsztyńskiego ŚDP "Pomost", niosącego pomoc chorym na zaniki pamięci i ich najbliższych. Słowa te padają w spocie filmowym przygotowanym przez policję z Olsztyna. Intencją projektu jest zwrócenie uwagi osób będących blisko seniorów na ich potrzeby i bezpieczeństwo. Starsze osoby bowiem często o tym zapominają.

Poszukiwania seniorów są bardzo trudne, ponieważ często nie wiadomo, gdzie oni mogą być. W chorobie Alzheimera potrafią cofnąć się wspomnieniami o kilkadziesiąt lat i odwiedzić dawno zapomniane miejsca. Co robić, żeby takich zaginięć było jak najmniej?

Wszyscy, którzy mają pod opieką seniorów, powinni posiadać ich aktualne zdjęcia, interesować się tym, co mówią, co wspominają. Trzeba też wiedzieć jak się ubierają, jakie mają zwyczaje. Warto takim osobom dać telefon komórkowy, który potem we współpracy z operatorem sieci możemy namierzyć. Zdarza się też, że rodzina umieszcza gdzieś seniorowi nadajnik GPS, to też jest dobry pomysł - mówi naszemu reporterowi nadkomisarz Katarzyna Szewioła z olsztyńskiej policji.

Tylko w ubiegłym roku policja z Warmii i Mazur poszukiwała 135 osób. Niestety w czternastu przypadkach finał tych poszukiwań był tragiczny.

(mpw)