Zmasowany atak oszustów w Gdańsku - mimo ostrzeżeń - okazał się skuteczny. O 18 próbach oszustw w Trójmieście, przez niespełna dwa dni, alarmowali wczoraj policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Mimo apeli o czujność oszustom udało się okraść kolejną osobą.

Tylko wczoraj do Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku dotarło 14 zgłoszeń o próbach oszukania seniorów. Chodzi o tak zwaną metodę na wnuczka oraz metodą na policjanta CBŚ. Mimo, że funkcjonariusze ostrzegali wczoraj o działaniach przestępców, oszuści dopięli swego. Ich ofiarą padła 62-letnia kobieta, która przekazała im 60 tysięcy złotych.

Kobieta wzięła nawet kredyt

Oszuści podawali się za policjantów CBŚ. Kobiecie wmówili, że jej pieniądze w banku są zagrożone. Poprosili o ich wypłatę i przekazanie. Prosili niezwykle skutecznie. Kobieta nie tylko zlikwidowała lokatę na 20 tysięcy złotych i wypłaciła 9 tysięcy złotych swoich oszczędności. Dodatkowo wzięła też kredyt na 31 tysięcy złotych. Te pieniądze także przekazała oszustom. Dopiero w domu - po rozmowie z mężem - kobieta uświadomiła sobie, że padła ofiarą oszustwa. Wtedy też zgłosiła się do jednego z komisariatów. Policja szuka sprawców i kolejny raz apeluje o rozsądek.

Sytuacja potwierdza ewidentną potrzebę szkoleń, które współorganizuje ostatnio gdańska Komenda Miejska. Mimo licznych apeli, ostrzeżeń, publikacji w mediach oszuści wciąż znajdują osoby, których naiwność mogą łatwo wykorzystać. Dlatego w Gdańsku ruszyły szkolenia osób, które mają informować seniorów o wszelkich rodzajach tego typu przestępstw. W ramach tej akcji chcemy dotrzeć do jak największej grupy seniorów, a szczególnie tych którzy rzadko wychodzą z domu. Policjanci przeszkolą ponad 200 opiekunek środowiskowych, które realizują usługi opiekuńcze wśród osób starszych i często samotnych. Funkcjonariusze będą również szkolić księży, którzy następnie wszystkie cenne informacje przekażą seniorom na spotkaniach w parafiach - informuje Aleksandra Siewert z gdańskiej policji. Akcja prowadzona jest wspólnie z Caritasem, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie i Gdańską Spółdzielnią Socjalną.