Firma posługująca się wirtualnym adresem w Krakowie rozsyła po Polsce e-maile z prośbą o wpisanie się do katalogu. Później żąda zapłaty - czytamy w "Dzienniku Polskim". W ten sposób wyłudza od jednego przedsiębiorcy nawet kilkaset złotych.

Wielu właścicieli firm w swojej skrzynce e-mailowej znalazło ostatnio fakturę od "Grupy CBOP Centrum Badań Opinii Publicznej, Departament Serwisów Internetowych, Kraków, ul. Bandurskiego" z wezwaniem do zapłaty np. 499 zł netto za "Usługę prezentacji informacji w serwisie katalog-firm2013.pl".

Wcześniej dostali oni e-maila o treści: "Dzień dobry, Tworzymy przegląd aktywnych firm w 2013 roku. Chciałbym Państwa zaprosić do dodania krótkiej informacji o swojej firmie do naszego spisu. Można to uczynić na stronie internetowej pod adresem [tu odnośnik do zakładki "dodajfirme"]. Za przekazane informacje będziemy niezmiernie wdzięczni."

Myśląc, że to darmowy katalog, wielu przedsiębiorców kliknęło i wpisało kilka słów o swej firmie. Na głównej stronie serwisu oraz podstronach nie ma informacji o opłatach. Dopiero po otrzymaniu faktury, w opasłym regulaminie głęboko ukryte są podpunkty o "Bezpłatnym Testowaniu" serwisu przez 7 dni oraz opłacie od tych, którzy w tym okresie nie wypowiedzą umowy. A umowę zawiera się z chwilą umieszczenia w serwisie danych swojej firmy.

Oszukani skrzykują się (na razie jest ich około 40) i chcą skierować doniesienie do prokuratury. Rozważają też pozew zbiorowy.

(MRod)