Trzech kandydatów powalczy w lutowych w wyborach uzupełniających do Senatu w okręgu wyborczym nr 75 na Śląsku. To członek Ruchu Autonomii Śląska Dariusz Dyrda, Michał Gramatyka z Platformy Obywatelskiej i Czesław Ryszka z Prawa i Sprawiedliwości.

Wybory zarządzono na 8 lutego przyszłego roku. Są konieczne, bo dotychczasowa senator Elżbieta Bieńkowska została komisarzem Unii Europejskiej. Okręg nr 75 obejmuje Mysłowice, Tychy oraz powiat bieruńsko-lędziński

Informację o zakończeniu przez Okręgową Komisję Wyborczą w Katowicach rejestracji kandydatów przekazał dyrektor katowickiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Wojciech Litewka.

Dariusz Dyrda urodził się w 1964 r. w Tychach. Jest pisarzem i dziennikarzem, absolwentem dziennikarstwa na Uniwersytecie Śląskim. Napisał m.in. podręcznik mowy śląskiej pt. "Rychtig Gryfno Godka" a także komedię po śląsku pt. "Marika". Jest czołową postacią RAŚ, członkiem rady naczelnej Ruchu. Komitet, który go wystawia nosi nazwę "Ze Śląska - nie z partii".

Urodzony w 1971 r. Michał Gramatyka jest od kilku tygodni wojewódzkim radnym PO. Jest doktorem nauk prawnych, specjalizującym się w kryminalistyce. Przez kilkanaście lat był związany z samorządem Tychów, był radnym i wiceprezydentem w tym mieście. Później pracował w firmie energetycznej Enea.

Czesław Ryszka urodził się w 1946 r. Jest absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, z zawodu - dziennikarzem. W latach 1976-82 redaktor "Gościa Niedzielnego", 1983-92 redaktor "Katolika" wychodzącego w Katowicach, od 1993 - redaktor tygodnika "Niedziela" ukazującego się w Częstochowie. W latach 1997-2001 był posłem AWS z Zagłębia, a w latach 2005-11 senatorem PiS Ziemi Częstochowskiej.