W środę krakowscy radni podejmą decyzję w sprawie nowych opłat za postój w strefie płatnego parkowania – donosi portal Onet. Większość radnych od początku nie godziła się na propozycje przygotowane przez urząd miasta. W poniedziałek prezydent Jacek Majchrowski wycofał się z nowych propozycji.

Urzędnicy przygotowali więc inną wersję. Miasto zostało podzielone na trzy podstrefy: A, B i C. Pierwsza godzina postoju kosztować ma odpowiednio: 6, 5 oraz 4 złote. Wyższe będą także kary za brak opłaty parkingowej.

Możliwość podwyższenia opłat za parkowanie w ścisłym centrum dają przepisy uchwalone przez Sejm w zeszłym roku. Zgodnie z nimi w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców urzędnicy mogą stworzyć tzw. śródmiejskie strefy płatnego parkowania. Opłaty w takich strefach mogą być pobierane przez cały tydzień - czytamy w Onecie.

"Miasto nie jest z gumy"

Według pierwotnej propozycji urzędników miasto Kraków zostało podzielone na trzy podstrefy: A, B i C. Za pierwszą godzinę postoju mieszkańcy mieliby odpowiednio zapłacić 9, 7 i 5 złotych. Za drugą godzinę 10, 8 i 6 złotych, a za trzecią 11, 9 i 7 złotych.

Taka propozycja wywołała jednak sprzeciw radnych. Myślę, że w wyniku kompromisu stawki za strefę powinny ulec pewnemu obniżeniu, w porównaniu z pierwotną propozycję urzędu. Oczywiście te obniżki nie mogą iść zbyt daleko, ponieważ konieczne jest narzędzie służące ograniczeniu ruchu w centrum - mówi radny Łukasz Maślona. Podobnego zdania jest radny Dominik Jaśkowiec. Podkreśla on także, że "miasto nie jest z gumy". Przestrzeń w centrum się nie rozszerzy, a zmiany są konieczne, żeby ułatwić życie mieszkańcom śródmieścia - tłumaczy.

Dwa dni przed nadzwyczajną sesją rady miasta, na której radni mieli zająć się projektem zmian w strefie, prezydent Jacek Majchrowski wycofał się ze swoich pierwotnych propozycji - donosi Onet.


Nowy pomysł zakłada, że w podstrefie A kierowcy za pierwszą godzinę zapłacą 6 złotych, podobnie za drugą i trzecią. W podstrefie B: kierowcy za pierwszą, drugą i trzecią godzinę parkowania zapłacą 5 złotych, a w podstrefie C stawka wynosić będzie 4 złote.