Onet przeanalizował materiały IPN z czasów PRL dotyczące obecnej szefowej Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej. W dokumentach, które przyszła prezes TK wypełniała przed zagranicznymi wyjazdami, Onet znalazł informację o jej członkostwie w Socjalistycznym Związku Studentów Polskich - kontrolowaną przez władze organizacja studentów w PRL.

Julia Przyłębska (wówczas Żmudzińska) zapisała się do Socjalistycznego Związku Studentów Polskich na pierwszym roku studiów - informuje Onet. Portal podaje, że Przyłębska działała w tej komunistycznej organizacji przez kilka lat.

Przyłębska - jak pisze Onet - jest córką Wolfganga Żmudzińskiego, nestora polskich notariuszy i wieloletniego członka PZPR. Tak jak on skończyła prawo na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Do Socjalistycznego Związku Studentów Polskich Przyłębska, wtedy jeszcze Żmudzińska, zapisała się na pierwszym roku studiów, prawdopodobnie w 1978 r. (dokumenty nie podają dokładnej daty).

Od czasów szkolnych Przyłębska regularnie wyjeżdżała do swej ciotki, siostry ojca, która mieszkała na stałe w Berlinie Zachodnim. Dlatego regularnie składała podania o paszport.

W dokumentach paszportowych składanych podczas studiów kilkakrotnie wpisywała, że działa w Radzie Wydziałowej SZSP na Wydziale Prawa i Administracji poznańskiego uniwersytetu.

W oficjalnym życiorysie opublikowanym na stronie TK Przyłębska pomija ten fakt - zauważa Onet. Przyznaje się tylko do działalności w antykomunistycznym Niezależnym Zrzeszeniu Studentów.