9-letni Antoni Marcisz w czasie wakacji zdobył Wielką Koronę Tatr, czyli 14 szczytów przekraczających wysokość 2438 m. Lodowy Szczyt zdobył w ostatnią niedzielę wakacji. Antoni jest synem Andrzeja Marcisza, wielokrotnego mistrza Polski i legendy tatrzańskiej wspinaczki.

Wielka Korona Tatr to 14 szczytów, których wysokość przekracza 8 tys. stóp, czyli 2438 metrów. Najmłodszym zdobywcą Korony jest 9-letni Antoni Marcisz, który dokonał tego podczas ostatnich wakacji. W górskich wędrówkach towarzyszyli mu rodzice.

Rodzina z górskimi tradycjami

Chodzę po górach i wspinam się od 41 lat. Moja żona również. Sam jestem w trakcie pisania przewodnika po Tatrach Wysokich, dlatego chciałem przypomnieć sobie, jak wyglądają niektóre nieco łatwiejsze szlaki. Ponieważ mieliśmy trochę czasu, a Antek wakacje, uznaliśmy, że to dobry pomysł i moment, aby zdobyć Wielką Koronę Tatr - powiedział w rozmowie z redakcją Onet Podróże tata 9-latka.

Andrzej Marcisz zapytany o to, co było najtrudniejsze dla chłopca, odpowiedział, że pogoda i wczesne pobudki.

Trzeba było organizować odpowiednio wyjścia. Lepiej byłoby zaczynać wyprawy ok. 4 rano, zwłaszcza w tym okresie najbardziej burzowym. Zrywaliśmy syna zazwyczaj o szóstej rano. Na szczęście każdy kolejny zdobyty szczyt sprawiał mu jeszcze większą radość - opowiada Marcisz.

Czas na szkołę i czas na pasje

Tata Antka zapytany o dalsze plany przypomina, że teraz czas na szkołę, ale temat gór nigdy nie znika.

 Cieszę się, że syn podziela z nami tę radość. Przyszedł czas na szkołę, no i drugie ulubione zajęcie - perkusję - opowiada w rozmowie z Onet Podróże Marcisz.

Taternik przypomina również, że zdobywanie górskich szczytów jest dla każdego. Niezbędne jednak jest przygotowanie, dobra kondycja i świadomość obowiązujących w górach zasad bezpieczeństwa. Zachęca również, aby korzystać z pomocy doświadczonych przewodników górskich, którzy każdą wyprawę uczynią bezpieczniejszą.

Wielka Korona Tatr

Do szczytów Wielkiej Korony Tatr zaliczane są tzw. tatrzańskie ośmiotysięczniki. Szczyty przekraczające 8 tys. stóp, czyli 2438 metrów::

·         Gerlach (2655 m n.p.m.),

·         Łomnica (2634),

·         Lodowy Szczyt (2630),

·         Durny Szczyt (2625),

·         Wysoka (2565),

·         Kieżmarski Szczyt (2558),

·         Kończysta (2540),

·         Baranie Rogi (2536),

·         Rysy (2503)

·         Krywań (2496),

·         Staroleśny Szczyt (2492),

·         Ganek (2465),

·         Sławkowski Szczyt (2453),

·         Pośrednia Grań (2440)