Od soboty Kasprowy Wierch będzie dostępny dla narciarzy. Polskie Koleje Linowe w ostatni dzień roku planują uruchomienie wyciągu na trasie narciarskiej w Dolinie Gąsienicowej. Wyciąg ruszy, mimo że śniegu wciąż nie ma tam zbyt dużo.

Komunikat narciarski mówi o 37 cm śniegu, ale jego znaczną część silne wiatry przerzuciły przez grań do Gąsienicowej. Dzięki temu mogły tam wjechać ratraki, które ubiły białą pokrywę i przygotowały trasę narciarską. O trasie w Kotle Goryczkowym na razie nie ma co marzyć. Tam śniegu miejscami nie ma wcale i z uruchomieniem trasy trzeba poczekać do kolejnych opadów. Oby przyszły, bo poprzedniej zimy z powodu małej pokrywy śnieżnej wyciąg krzesełkowy w Kotle Goryczkowym nie pracował ani jednego dnia.

W Zakopanem dobre warunki śniegowe zapewnione są m.in. na Harendzie, Polanie Gubałówka, pod Nosalem i na Szymoszkowej. Przygotowane są też trasy przy mniejszych wyciągach narciarskich.

Na narciarzy czekają ubite ratrakami i oświetlone stoki: m.in. w Witowie, Małem Cichem i Cichem, a w rejonie Nowego Targu na Długiej Polanie i Zadziale.

Równie dobre warunki oferują pozostałe trasy m.in. w Białce Tatrzańskiej, Czarnej Górze, Jurgowie, Bukowinie Tatrzańskiej. Sezon rozpoczęły stacje narciarskie w Gliczarowie Górnym, Zgorzelisku, Murzasichlu, Suchem i Zębie.

Zapraszają też Polana Sosny w Niedzicy, Czorsztyn-Ski w Kluszkowcach i U Żura w Chabówce. W Beskidzie Sądeckim działają m.in. Kokuszka w Piwnicznej oraz Jaworzyna i Słotwiny w Krynicy.

Narciarze i snowboardziści mogą jeżdźić również w takich stacjach jak Dwie Doliny w Wierchomli, Mosorny Groń w Zawoi, Beskid w Spytkowicach, Palenica i Szafranówka w Szczawnicy oraz Arena Narciarska w Jaworkach.

Dolnośląskie - dobre warunki narciarskie

Na nartach w województwie dolnośląskim można już jeździć w większości ośrodków wypoczynkowych. W rejonie Szklarskiej Poręby na trasach leży od 20 do 30 cm śniegu. Czynna jest kolej linowa na Szrenicę, a pojeździć można na nartostradach Puchatek, Śnieżynka i na Hali Szrenickiej. Ale uwaga zamknięte są m.in. nartostrady Lolobrygida i FIS.

W Karpaczu pokrywa śnieżna wynosi od 40 do 60 cm, a w mieście czynnych jest blisko 10 wyciągów. W kompleksie "Śnieżka" warunki narciarskie są bardzo dobre, można szusować z nartostrad Liczykrupa, Euro i Złotówka. Zamknięte są trasy Liczyrzepa i Jan.

Na stokach w Świeradowie Zdroju leży od 10 do 30 cm mokrego śniegu. W mieście czynny jest tylko jeden wyciąg. Trudne warunki są na trasach wokół kolei gondolowej, choć grubość pokrywy śnieżnej w niektórych miejscach dochodzi tam do pół metra.

W rejonie Polany Jakuszyckiej przygotowanych zostało ok. 25 km tras biegowych, na których leży od 35 do 45 cm śniegu. Temperatura odczuwalna wynosi ok. minus 5 stopni Celsjusza, pada śnieg.

W Kotlinie Kłodzkiej warunki narciarskie są dobre. W Zieleńcu leży od 45 do 65 cm śniegu, czynne są m.in. wyciągi Bartuś, Nartorama, Winterpol, Mieszko i Gryglówka. Na Czarnej Górze, gdzie leży ok. 30-40 cm śniegu, jeździć można m.in. na trasach C Fis, D Fis i P3.

W Beskidach coraz więcej miejsc, gdzie można zjeżdżać na nartach

Coraz więcej tras narciarskich jest otwartych w Beskidach. W wielu miejscach właściciele wyciągów określają warunki jako dobre. Na trasach w Szczyrkowskim Ośrodku Narciarskim leży od 25 do 40 cm śniegu. Otwarte są: nr 2 z Małego Skrzycznego do Hali Skrzyczeńskiej, a także 4 i 7 z Hali Skrzyczeńskej przez Suwarniatą do Suchego i Soliska.

W Szczyrku zjeżdżać można trasą FIS ze Skrzycznego do Grzebienia, przez Kaskadę i dalej do stacji pośredniej Jaworzyna. \

Na Przełęczy Salmopolskiej między Szczyrkiem a Wisłą czynne są wyciągi Bartuś i Biały Krzyż. Otwarte są także dwa krótkie wyciągi w Czyrnej: Krasnal i Skrzat.

W ośrodku Soszów w Wiśle otwarte są trasy nr 2 i 4. Śniegu jest tam od 20 do 40 cm. Na Stożku można zjeżdżać wszystkimi trasami. Pokrywa śniegu sięga 30 cm. W Cieńkowie otwarta jest "trójka".

Na Żarze w Międzybrodziu Żywieckim otwarta jest jedynie trasa Polana Żar. Leży tam 20 do 40 cm śniegu.

W ośrodku Mosorny Groń w Zawoi warunki są dobre, czynny jest wyciąg krzesełkowy, a także mniejsze wyciągi Wojtek i Baca.

Tu znajdziesz podgląd z kamer na stokach