Na rmf24.pl specjalnie dla Was prezentujemy najważniejsze tematy z porannej prasy. „Fakt” publikuje wywiad z lekarzem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który ujawnia porażające szczegóły na temat tego, co działo się w Rosji podczas identyfikacji ofiar katastrofy smoleńskiej. "Gazeta Wyborcza" pisze o problemie bezrobocia wśród młodych Polaków. Na pierwszej stronie widnieje także laureat tegorocznej Nagrody Nike Marek Bieńczyk.

Co Rosjanie robili z ciałem Prezydentowej?

Lekarz polskiego Lotniczego Pogotowia Ratunkowego po 2,5 roku przerywa milczenie i ujawnia "Faktowi" szczegóły na temat tego, co działo się podczas identyfikacji ciał ofiar. Oto fragment wywiadu, który możemy przeczytać w gazecie: "Nagle podszedł Rusek i pociągnął nos prezydentowej do góry... Wszyscy zdrętwieliśmy. On zrozumiał, co zrobił. Chciał pewnie, żeby kształt twarzy był bardziej rozpoznawalny. Ale tego nie robi się tak ostentacyjnie - oto cała prawda, jak identyfikowano ciało Marii Kaczyńskiej w moskiewskim prosektorium"- mówi tabloidowi lekarz. Dodaje, że od początku liczył się z koniecznością ekshumacji, bo według niego Rosjanie mogli pomylić ciała ofiar.

Afera mięsna w Fakcie

Połowa mięsa w sklepach to lewy towar - alarmuje "Fakt". W rozmowie z gazetą twierdzi tak urzędnik inspekcji weterynaryjnej. Ujawnia on: "Często zdarza się tak, że producenci w jednym samochodzie przewożą sprawdzone mięso oraz nieoznakowaną lewiznę niewiadomego pochodzenia". Dodaje, że producenci i hurtownicy świadomie oszukują klientów, mimo iż wiedzą, że zjedzenie mięsa bez atestów może skończyć się tragedią.

Tak matka Madzi zabija nudę

Fakt na pierwszej stronie wraca także do sprawy Katarzyny Waśniewskiej, która ma odpowiedzieć za śmierć córeczki. Sprawdza, jak matka Madzi spędza czas w oczekiwaniu na proces. "Pali papierosa za papierosem, stojąc przed blokiem rodziców. I jeździ rowerem meldować się na policji..." - pisze tabloid. Więcej do przeczytania w poniedziałkowym wydaniu. 

Nielegalni, bezrobotni, tymczasowi

W Polsce co czwarty Polak nie ma pracy - pisze" Gazeta Wyborcza". Dodaje, że w naszym kraju zatrudnienia nie ma  już 1,1 mln młodych ludzi. Sytuacja młodych Polaków pogarsza się szybciej niż ich równolatków w innych państwach UE - alarmuje gazeta. Podaje też, ze prawie 70 proc. zatrudnionych młodych ludzi pracuje na umowach czasowych, co pogrąża ich w poczuciu niepewności i zawieszenia. Wyborcza dodaje opinię ekspertów, którzy twierdzą, że trzeba działać, inaczej młodzi uciekną za granicę.

Nike dla Marka Bieńczyka

Na pierwszej stronie GW zamieszcza zdjęcie laureata Nagrody Nike - Marka Mieńczyka. Nagroda po raz pierwszy trafia dla zbioru esejów - podkreśla dziennik. Przybliża treść nagrodzonej "Książki twarzy": To eklektyczna książka książek - przenika zdawałoby się nieprzekraczalne bariery, łączy gatunki literackie. Można się spodziewać, ze połączy też różnych czytelników - dodaje gazeta.