Od dzisiaj obowiązują nowe egzaminy na prawo jazdy. Przedstawiamy Wam krótki informator i poradnik. Dowiecie się z niego, jak przejść przez egzamin bezboleśnie. Musicie się przygotować m.in. na większą ilość pytań i odpowiedzi jednokrotnego wyboru. Nie zostanie natomiast wprowadzona ewidencja wykroczeń młodych kierowców. Zabraknie także obowiązkowych kursów doszkalających.

Żeby zapisać się na kurs, trzeba złożyć dwie wizyty w wydziale komunikacji. Najpierw z zaświadczeniem lekarskim, zdjęciem i opłatą za egzamin, a potem w ciągu 48 godzin po odbiór numeru profilu elektronicznego kandydata na kierowcę. Bez niego nie można zapisać się na kurs na prawo jazdy. Wydziały komunikacji mają czas na utworzenie profilu, nie muszą tego zrobić od ręki.

Obieg dokumentów od chwili rejestracji odbywa się elektronicznie. Ośrodek szkolenia pobiera dane ze starostwa. Po ukończeniu kursu wprowadza odpowiednią adnotację. Z numerem profilu kandydat na kierowcę idzie zapisać się na egzamin. Po zdanym egzaminie automatycznie informacja trafia do starostwa i wytwórni dokumentu. Docelowo prawo jazdy będzie mogło być wysłane pod adres domowy. Takie były założenia. 

Więcej pytań i tylko jednokrotnego wyboru

Nowe testy egzaminacyjne. Pytań więcej, są interaktywne i jednokrotnego, a nie jak dotąd wielokrotnego wyboru. Odpowiadamy TAK lub NIE albo zaznaczamy jedną z trzech odpowiedzi. To spore uproszczenie w porównaniu z poprzednimi testami, których większość uczyła się na pamięć. Teraz nie będzie takiej możliwości ponieważ cała baza 1000 pytań będzie tajna. 

Nie weszły w życie z powodu problemów z systemem KIEROWCA i Cepikiem obowiązkowe kursy doszkalające dla młodych kierowców - teoretyczny oraz praktyczny z zajęciami na płycie poślizgowej. Nie ma też ewidencji wykroczeń młodych kierowców. Te elementy nie mogły być wprowadzone w życie z powodu przestarzałego systemu. Każda próba jego rozszerzenia, czy modernizacji prowadziła do poważnych awarii. I bez rozbudowy system nie pracował stabilnie stąd MSW podjęło decyzję o jego zamianie na nowy system. Jego budowa potrwa jednak do 2015 roku.