Są poważne nieprawidłowości w oświadczeniu majątkowym posła PO Andrzeja Biernata - to wnioski z wyników kontroli oświadczeń majątkowych byłego ministra sportu - dowiedzieli się reporterzy śledczy RMF FM. Sprawą zajmuje się łódzka delegatura CBA.

Szef CBA Paweł Wojtunik powiedział w czwartek dziennikarzom, że Biuro zakończyło badanie oświadczeń majątkowych Biernata w trybie kontroli i wobec stwierdzonych nieprawidłowości oraz w związku z podejrzeniem możliwości popełnienia przestępstwa podjęło dochodzenie. Wojtunik zaznaczył, że były minister złożył zastrzeżenia do wyników kontroli i nie podpisał protokołu ich ustaleń, do czego ma prawo.

Nie mogę mówić o szczegółach zastrzeżeń z tej kontroli ani szczegółach dochodzenia - podkreślił szef CBA. Z reguły nieprawidłowości stwierdzane przez kontrolerów dotyczą rozbieżności między faktycznym stanem majątkowym a deklarowanym, a umyślne podanie nieprawdy w oświadczeniu majątkowym jest przestępstwem - dodał.

Zastrzegł, że CBA nie przesądza o wyniku postępowania, które może zakończyć się zarówno umorzeniem, jak i postawieniem zarzutów i sporządzeniem aktu oskarżenia.

Chodzi o kontrolę oświadczeń majątkowych Biernata z lat 2011-2014. Według informacji reporterów RMF FM, kontrola potwierdziła wątpliwości dotyczące zakupu samochodu terenowego Land Rover - na rachunku bankowym pojawiły się pieniądze, a poseł nie potrafił racjonalnie wytłumaczyć, skąd je miał, choć kupił wcześniej drogi samochód.

Okazało się także, że Biernat miał działkę, ale nie uwzględnił jej w oświadczeniach majątkowych.

Biernat dla RMF FM: Tylko błąd techniczny

Sam zainteresowany przekonywał w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Markiem Balawajdrem, że w przypadku jego oświadczeń majątkowych można mówić jedynie o błędzie technicznym i że nie ma mowy o celowym oszustwie.

Jak wyjaśnił, zastrzeżenia "dotyczyły sposobu sumowania dochodów majątku mojego i mojej żony". Są zastrzeżenia, że w jednym miejscu podałem niepełne kwoty, natomiast do każdego oświadczenia majątkowego jest załączany PIT, którym się razem z żoną rozliczam. Poza tym CBA stwierdziło, że na moich kontach nie ma żadnych innych dochodów niż te, które wynikają z umów o pracę - mojej i mojej żony - podkreślił Biernat w rozmowie z naszym dziennikarzem.

Pytany o sprawę działki, odpowiedział natomiast: Chodzi o działkę, na której stoi dom - że nie została wyodrębniona jako odrębna działka. Ale to jest normalne, że dom stoi na określonej działce i ona jest wpisana do księgi wieczystej.

Przeczytajcie całą rozmowę Marka Balawajdra z Andrzejem Biernatem!


(es, edbie)