Pilnej kontroli NIK w sprawie interwencyjnego skupu jabłek domagają się posłowie Platformy Obywatelskiej. Jak dowiedział się reporter RMF FM, gotowy jest już wniosek w tej sprawie do Izby. Ministerstwo rolnictwa powierzyło skup prywatnej firmie Eskimos, która kupiła od rolników mniej owoców, niż zakładano, opóźniała się z wypłatami dla rolników, a ostatecznie nie spłaciła 100 milionów złotych rządowego kredytu.

Najwyższa Izba Kontroli miałaby wyjaśnić, na jakiej podstawie została wyłoniona firma, której powierzono do realizacji ministerialny program "stabilizacji cen na rynku jabłek". Jakie wsparcie i w jakiej postaci otrzymała na ten skup od państwa spółka Eskimos. Czy rozliczyła się z otrzymanych pieniędzy? Wyjaśnienia wymaga też - jak twierdzą posłowie PO - legalność i zasadność udzielenia przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa gwarancji kredytowej tej firmie. Posłowie chcą się też dowiedzieć, ile skarb państwa stracił na tej operacji, a także jakie kroki podjął rząd, by odzyskać utracone pieniądze.

Parlamentarzyści chcą, by NIK wszczęła kontrolę, bo ani premier, ani minister rolnictwa nie odpowiada wyczerpująco na pytania w tej sprawie.

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości podczas zorganizowanego przez Ministerstwo Rolnictwa interwencyjnego skupu jabłek prowadzi, na zlecenie CBA, warszawska prokuratura regionalna.

Jak nieoficjalnie dowiedział się dziennikarz RMF FM, bezpośrednim powodem rozpoczęcia śledztwa jest podejrzenie nieprawidłowości przy kontraktowaniu skupu owoców. Szczegóły owiane są tajemnicą - milczy i CBA, i prokuratura.

Już wcześniej Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zajął produkty i sprzęt firmy Eskimos. Nie wiadomo, ile wart jest przejęty zastaw. Ministerialna agencja wycenia zajęte produkty i sprzęt. Wymienia, że to sok, przecier i koncentrat jabłkowy, destylat, etanol, a także system sortowniczy owoców i instalacja chłodnicza. To wszystko - jak informuje KOWR - ma być zagospodarowane.

Jak dowiedział się nasz dziennikarz Krzysztofa Zasada, ośrodek powoła specjalną spółkę, która zajmie się sprzedażą zajętych towarów.