Przed nami niedziela niehandlowa. 4 sierpnia sklepy będą zamknięte. W tym miesiącu handlowa niedziela przypadnie 25 sierpnia.


W niedziele niehandlowe otwarte mogą być tylko te sklepy, w których za ladą staną ich właściciele. Tak będzie również 4 sierpnia. 

Zakaz handlu nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.

Co zakłada ustawa o ograniczeniu niedzielnego handlu?


Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. Zgodnie z nią handel w niedziele w tym roku jest dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Od 2020 r. zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Surowe kary za złamanie zakazu

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. Zł. Przy uporczywym łamaniu ustawy w grę wchodzi nawet kara ograniczenia wolności.