W niedzielę - 10 marca sklepy będą zamknięte. Zakupy będzie można zrobić m.in. na stacjach benzynowych, czy placówkach prowadzonych przez właścicieli. Otwarta będzie część galerii handlowych w miastach. Czynne będą w nich m.in. restauracje, kawiarnie oraz cukiernie i piekarnie.

Zakaz handlu będzie obowiązywał również w dwie kolejne niedziele - 17 oraz 24 marca. Najbliższa handlowa niedziela przypadnie dopiero 31 marca.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. Zgodnie z nią handel w niedziele w 2019 roku będzie dozwolony tylko w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.

Zaostrzenie przepisów w 2020 roku

Od 2020 r. zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia każdego kolejnego roku kalendarzowego. Zakupy zrobimy także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz niedzielnego handlu nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą i kawiarniach