Nie żyje poseł Artur Górski - poinformowały władze klubu PiS. Poseł miał 46 lat, był politologiem. Od lat chorował na białaczkę.

Nie żyje poseł Artur Górski - poinformowały władze klubu PiS. Poseł miał 46 lat, był politologiem. Od lat chorował na białaczkę.
Artur Górski / Leszek Szymański /PAP

Na początku piątkowych obrad Sejmu głos zabrał prezes PiS Jarosław Kaczyński, który powiedział, że po ciężkiej chorobie zmarł poseł Artur Górski.

Kaczyński określił Artura Górskiego jako "człowieka wielkiej dzielności" i "wyjątkowej ideowości". Zaznaczył, że Artur Górski był "w całym tego słowa znaczeniu oddany sprawie Polski". Użyję tutaj sformułowania, które w jego wypadku nie jest frazesem: oddany Bogu i ojczyźnie - powiedział prezes PiS.

Kaczyński zaintonował też modlitwę za zmarłych. Wspólnie odmówili ją posłowie.

Artur Górski ukończył studia na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie na kierunku politologia i nauki społeczne. Uzyskał na tej uczelni stopień doktora nauk humanistycznych.

Od 1995 do 1997 roku był dziennikarzem zespołu politycznego redakcji krajowej Polskiej Agencji Prasowej. W 1998 roku został redaktorem naczelnym "Naszego Dziennika". Później pracował w administracji rządowej. Był m.in. doradcą Prezesa Rady Ministrów.

Artur Górski był redaktorem naczelnym kwartalnika "Pro Fide, Rege et Lege" oraz do 2004 roku prezesem Klubu Zachowawczo-Monarchistycznego. Od 2002 roku był członkiem Prawa i Sprawiedliwości.

W 2005 roku został wybrany do Sejmu z listy PiS w okręgu warszawskim. Mandat uzyskał też w kolejnych wyborach w 2007, 2011 i 2015. Przez ostatnie lata zmagał się z białaczką.

(mpw)