Podjęliśmy decyzję, by wycofać projekt dot. metropolii warszawskiej, jeszcze w piątek pismo w tej sprawie skierowane zostanie do marszałka Sejmu - poinformował poseł PiS Jacek Sasin. Podkreślił, że powinna toczyć się dalsza dyskusja o stworzeniu metropolii warszawskiej.

Panorama Warszawy /Michał Dukaczewski /RMF FM

Sasin podkreślił, że podczas konsultacji społecznych ws projektu ustawy pojawiło się bardzo wiele pytań. To przekonało nas również do tego, że ten projekt powinien być w dalszym ciągu konsultowany, dyskutowany. Projekt, czy sama idea w tej chwili metropolii warszawskiej, tego jak ona powinna być skonstruowana - mówił.

Dlatego podjęliśmy decyzję jako wnioskodawcy tego projektu ustawy, żeby ten projekt wycofać w tej chwili z parlamentu, dzisiaj takie pismo do pana marszałka ws. wycofania projektu poselskiego będzie skierowane - poinformował.

Sasin podkreślił, że wyniki konsultacji ws. projektu zostaną przekazane do Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego, żeby eksperci współpracujący z instytutem dokonali analizy uwag i informacji mieszkańców.

Aby w dalszym ciągu próbować czy zaproponować nowe rozwiązania metropolitalne, to najlepszą drogą byłaby droga budowania, czy stworzenia projektu rządowego w oparciu również o tę dyskusję i w oparciu o te uwagi mieszkańców, które zostały zgłoszone - stwierdził.

Poseł PiS zaznaczył, że jako wnioskodawcy projektu politycy PiS będą oczekiwać na analizy ekspertów i wówczas będą mogli powiedzieć o "jakiś dalszych pracach, które dotyczyłyby ustawy o metropolii warszawskiej". Uważamy, że taka ustawa o metropolii warszawskiej jest potrzebna i w jakieś przyszłości, (...) aby stworzyć dobry projekt, który będzie cieszył się powszechnym poparciem mieszkańców, taka ustawa powinna zafunkcjonować - podkreślił.

"Referenda są bezprzedmiotowe"

Mamy przekonanie, że ten projekt budzi dzisiaj bardzo duże emocje, które były również z powodów politycznych bardzo mocno podsycane przez opozycję, która wprowadziła do obiegu informacyjnego bardzo wiele nieprawdziwych informacji, które w jakiś sposób do części mieszkańców dotarły - powiedział Sasin.

Jak mówił pytania, które były zadawane podczas konsultacji społecznych dot. projektu, "te opinie świadczą o tym, że akcja dezinformacyjna miała dosyć szeroki zasięg, chociażby pytania dotyczące samodzielności gmin, zasad funkcjonowania tej metropolii mimo wielokrotnego wyjaśniania, jak widać w dalszym ciągu budzą niepokój".

Sasin pytany o to, czy uważa to za swoją porażkę odpowiedział, że porażką dla mieszkańców jest to, że dyskusja nt. metropolii przebiegała "w tak skrajnie niemerytoryczny sposób". Opozycja postanowiła wykorzystać tę dyskusję do wzniecenia wojny politycznej, bo ten temat jak żaden być może inny do takiej wojny politycznej się nie nadaje - stwierdził.

To jest temat, który nas do niedawna wszystkich łączył, niezależnie od różnic politycznych, bo zarówno PiS, jak i PO, jak i inne ugrupowania opozycyjne twierdziły, że taka ustawa metropolitalna jest potrzebna, a dla celu walki politycznej nasi konkurenci postanowili idee metropolii warszawskiej właśnie na ołtarzu walki politycznej - powiedział poseł PiS.

Sasin wyraził przekonanie, że prace nad projektem będą nadal trwały i efekt w postaci ustawy o metropolii warszawskiej "zostanie osiągnięty".

Pytany o zapowiedziane już referenda w kilkunastu podwarszawskich gminach, które są pokłosiem zaproponowanego przez PiS projekt ustawy ws metropolii warszawskiej, odpowiedział, że nie wie, jakie wyniki przyniosłyby te referenda.

W tej chwili wydaje się, że one są całkowicie bezprzedmiotowe, w momencie, kiedy nie ma się do czego w tych referendach odnosić - ocenił.

Co do wyniku legionowskiego to ten wynik - powtórzę to ponownie - został skrajnie wypaczony przez kłamliwą kampanię referendalną, którą prowadził samorząd legionowski przy wsparciu PO - dodał Sasin. 

Wizja "wielkiej Warszawy"

Projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy trafił pod koniec stycznia do Sejmu. Zakładał on, że stolica stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin.

Przeciwko projektowi ustawy ws. metropolii warszawskiej protestowali politycy opozycji, w tym PO, Nowoczesnej i PSL. 23 kwietnia zakończyły się organizowane przez PiS w podwarszawskich gminach konsultacje społeczne ws. projektowanych rozwiązań.

26 marca w gminie Legionowo zorganizowano referendum, w którym 94,27 proc. mieszkańców, którzy wzięli w nim udział, opowiedziało się przeciwko przyłączeniu Legionowa do metropolii warszawskiej.

(az)