To był błąd konsultantki na nowej, ogólnej infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia - ustalił łódzki oddział funduszu po interwencji RMF FM. To wytłumaczenie rozbieżności pomiędzy informacjami dwóch infolinii NFZ, dotyczącymi terminów przyjęć do lekarza endokrynologa w Łodzi. Reporterka RMF FM, wcielając się w rolę pacjentki, zadzwoniła pod wskazany numer i na pierwszej infolinii (ogólnej dla pacjentów) usłyszała, że najbliższe terminy to styczeń i czerwiec 2016 roku, a na drugiej infolinii (tzw. kolejkowej) - połowa kwietnia i czerwiec 2015 roku.

Ta ogólna infolinia dla pacjentów jest nowa, bo działa od 1 kwietnia tego roku, a pani redaktor dzwoniła w drugim dniu pracy konsultantów. Oczywiście, ta infolinia powinna podać rzetelne informacje- tłumaczy Anna Leder rzecznik łódzkiego oddziału NFZ. Sprawdziliśmy. Doszło do zwykłego, ludzkiego błędu. Po prostu konsultantka nie odświeżyła strony, na której pokazuje się aplikacja kolejkowa i przekazała informację tylko o dwóch placówkach. Tych placówek jest oczywiście więcej i czas oczekiwania do poradni endokrynologicznej jest taki, jaki podała infolinia kolejowa. Tę sprawę wyjaśniliśmy już z naszą nową infolinią - panie zostały ponownie przeszkolone w tym, jak obsługiwać aplikację kolejkową i jestem przekonana, że będą podawały rzetelne informacje. Obiecuję też wszystkim, że będziemy te informacje na bieżąco monitorować i taka sytuacja, mam nadzieję, nigdy się nie powtórzy - dodaje rzeczniczka.

Od teraz pacjenci bez obaw o rzetelność powinni już korzystać z ogólnej, nowej infolinii NFZ.

Na ogólnej informacji telefonicznej dla pacjentów NFZ konsultantka podała: Wolny termin, to jest Łódź Bałuty i tutaj mam pierwszy wolny termin na styczeń 2016 roku. Ewentualnie Łódź Śródmieście i tutaj jest termin pierwszy, wolny na czerwiec 2016. Natomiast na infolinii kolejkowej (zajmującej się tylko udzielaniem informacji na temat czasu oczekiwania do lekarzy): Najszybszy termin widzę na ul. Sterlinga: to w połowie kwietnia tego roku - takie informacje zgłosili (zgłosiły władze przychodni, bo sami co tydzień podają dane do NFZ - przyp. red.). Może też być na Al. Piłsudskiego i tam jest czerwiec (też tego roku - przyp. red.).

(ug)