Prezes NBP Adam Glapiński zapewnił w środę, że ustawę o jawności wynagrodzeń w banku centralnym podpisze obydwoma rękoma. „Płacimy dobrze, ale wymagamy także bardzo dużo” – mówił dziennikarzom podczas konferencji prasowej. „To obłudne” – skomentował tę deklarację w RMF FM senator Marek Borowski. Tego dnia poznaliśmy też projekt zmiany przepisów dotyczących ochrony przeciwpożarowej budynków. To reakcja na tragiczny pożar w koszalińskim escape roomie -, zginęło w nim pięć 15-latek. Nie ustaje także dyskusja w sprawie odstrzału dzików. Przeciwko takim planom występuje grupa polskich naukowców. „Dziki nie są winowajcą w rozprzestrzenianiu się ASF” – komentuje z kolei w liście wysłanym do RMF FM myśliwy, pan Sławomir. Ze stanowiskiem pożegnała się wiceminister pracy Elżbieta Bojanowska. Odwołał ją premier. Oto najważniejsze wydarzenia dnia!

Adam Glapiński: W NBP płacimy dobrze, ale wymagamy bardzo dużo

Płacimy dobrze, ale wymagamy także bardzo dużo - mówi prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Dodaje, że jest za jawnością płac, ale prawo nie pozwala na ujawnienie zarobków. Ustawę o jawności wynagrodzeń w NBP podpisze obydwoma rękoma; ale trzeba tej ustawy, żebym mógł to zrobić - podkreślił.

Adam Glapiński: W NBP płacimy dobrze, ale wymagamy bardzo dużo

"Płacimy dobrze, ale wymagamy także bardzo dużo" - mówi prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Dodaje, że jest za jawnością płac, ale prawo nie pozwala na ujawnienie zarobków. "Ustawę o jawności wynagrodzeń w NBP podpisze obydwoma rękoma; ale trzeba tej ustawy, żebym... czytaj więcej

Borowski o wypowiedzi Glapińskiego: To obłudne

Jeżeli chodzi o samą wypowiedź prezesa Glapińskiego, że oto obydwiema rękami podpisałby się pod ustawą (ujawniającą zarobki pracowników NBP  - przyp. red.), byleby ona była - to to jest bardzo obłudne. Dlatego, że mniej więcej 1,5 roku temu był projekt ustawy opracowany przez pana Mariusza Kamińskiego z CBA. Przypomnę, to była ustawa o jawności życia publicznego i tam między innymi była kwestia ujawniania zarobków w różnych instytucjach, między innymi w NBP. Do tej ustawy Narodowy Bank Polski dał opinię podpisaną przez prezesa Glapińskiego, gdzie na 11 stronach wyjaśnia,  że NBP nie powinien podlegać tej ustawie - mówi w RMF FM senator Marek Borowski.

Borowski o wypowiedzi Glapińskiego: To obłudne

"Jeżeli chodzi o samą wypowiedź prezesa Glapińskiego, że oto obydwiema rękami podpisałby się pod ustawą (ujawniającą zarobki pracowników NBP - przyp. red.), byleby ona była - to to jest bardzo obłudne. Dlatego, że mniej więcej 1,5 roku temu był projekt ustawy opracowany przez pana Mariusza... czytaj więcej

MSWiA ma projekt zmiany przepisów ws. ochrony przeciwpożarowej budynków

Jest projekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji zmieniającego rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. To reakcja na tragiczny pożar, do którego doszło w piątek 4 stycznia w escape roomie w Koszalinie. Zginęło w nim pięć 15-latek.

Jak nieoficjalnie dowiedział się reporter RMF FM Paweł Balinowski, najprawdopodobniej jeszcze w tym tygodniu szef MSWiA podpisze rozporządzenie ws. regularnych kontroli bezpieczeństwa w tzw. escape roomach.

Tragedia w escape roomie. MSWiA ma projekt zmiany przepisów

Jest projekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji zmieniającego rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. To reakcja na tragiczny pożar, do którego doszło w piątek 4 stycznia w escape roomie w Koszalinie. Zginęło w nim... czytaj więcej

Ministerstwo Środowiska nie wycofuje się z projektu masowego odstrzału dzików

"Masowy odstrzał dzików odbędzie się w najbliższych tygodniach zgodnie z planem. Nie możemy patrzeć obojętnie na rozwój Afrykańskiego Pomoru Świń w Polsce" - przekonuje minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Minister Kowalczyk: Masowy odstrzał dzików zgodnie z planem

"Masowy odstrzał dzików odbędzie się w najbliższych tygodniach zgodnie z planem. Nie możemy patrzeć obojętnie na rozwój Afrykańskiego Pomoru Świń w Polsce" - przekonuje minister środowiska Henryk Kowalczyk. czytaj więcej

Przeciwko takim planom występuje grupa polskich naukowców. Ponad 300 profesorów - między innymi z Polskiej Akademii Nauk - wysłało list otwarty do premiera z apelem o natychmiastowe wstrzymanie polowań.

Naukowcy: Odstrzał dzików może paradoksalnie rozprzestrzenić wirusa ASF

Polscy naukowcy protestują przeciwko masowemu odstrzałowi dzików. List otwarty do premiera podpisało ponad 300 z nich. Apelują o natychmiastowe wstrzymanie polowań. czytaj więcej

Myśliwy: Nie chcemy likwidacji dzików! Pomóżcie nam Państwo w tej walce

"Nie chcemy likwidacji dzików! (...) Pomóżcie nam Państwo w tej walce. Sami nie damy rady" - napisał w liście do naszej redakcji pan Sławomir. Jak podkreślał, to apel w imieniu wielu jego kolegów - myśliwych. Władze "zmuszając nas myśliwych do dokonania totalnej zagłady dzików, doprowadzą do katastrofy ekosystemów w naszym kraju" - podkreślił. "A dziki nie są winowajcą w rozprzestrzenianiu się ASF."

>>>CAŁY LIST MYŚLIWEGO WS. DZIKÓW PRZECZYTACIE TUTAJ<<<

Skrajne niekorzystne propozycje dla polskiego transportu. Jutro głosowanie

Widmo kolejnej porażki w sprawie międzynarodowego transportu drogowego. Tym razem w Parlamencie Europejskim. 

Skrajnie niekorzystne propozycje dla Polski, dotyczące międzynarodowego transportu drogowego, przygotowali eurodeputowani z Komisji Transportu PE - ustaliła nasza dziennikarka Katarzyna Szymańska-Borginon. Jutro głosowanie w tej sprawie.

Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ >>>

Polski rząd przegrywa walkę ze smogiem. Wnioski do programu "Czyste powietrze" nie są przyjmowane

Walka ze smogiem. Wstrzymano wnioski w ramach programu "Czyste powietrze"

Co najmniej do połowy stycznia nie będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie w ramach programu "Czyste powietrze" - dowiedział się nieoficjalnie reporter RMF FM Paweł Balinowski. To flagowy program polskiego rządu w ramach walki ze smogiem. Walki, która według ekspertów Polskiego Alarmu... czytaj więcej

Co najmniej do połowy stycznia nie będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie w ramach programu "Czyste powietrze" - dowiedział się nieoficjalnie reporter RMF FM Paweł Balinowski. To flagowy program polskiego rządu w ramach walki ze smogiem. Walki, która według ekspertów Polskiego Alarmu Smogowego nie idzie dobrze. Z 15 punktów przyjętego dwa lata temu planu zrealizowano zaledwie dwa.

Wnioski o dofinansowania nie są przyjmowane od początku roku. Powodem przerwy jest konieczność zaktualizowania systemów informatycznych w związku z nową ulgą podatkową.

Tymczasem na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej aż 33 są w Polskie, w pierwszej dziesiątce mamy 7 naszych miast.

Woźny: Rząd nie wprowadzi zakazu palenia w kominkach

Żyjemy w kraju, w którym w 2000 roku Najwyższa Izba Kontroli po raz pierwszy napisała, że mamy coraz bardziej pogarszającą się jakość powietrza i musimy coś z tym zrobić - powiedział w RMF FM wiceszef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i pełnomocnik premiera do spraw programu "Czyste Powietrze" Piotr Woźny. Myślę, że ten rok 2018 był rokiem ustanawiania wielu regulacji prawnych, bo regulacji prawnych do walki ze smogiem brakowało - dodał.

Podkreślił, że zostały wydane przepisy pozwalające na ustanowienie "stref niskoemisyjnego transportu". Jeśli władze miasta zdecydują o wprowadzeniu takiego ograniczenia, to takie ograniczenie będzie można wprowadzić. Pierwsza taka strefa została wprowadzona w Krakowie - mówił Woźny. Zapytany o to, czy rząd zakaże palenia w kominkach odpowiedział: "Rząd nie wprowadzi odgórnego zakazu palenia w kominkach".

>>>CAŁA ROZMOWA DO PRZECZYTANIA TUTAJ<<<

Dymisja za kontrowersyjny projekt. Elżbieta Bojanowska odwołana

Potwierdziły się wtorkowe informacje dziennikarzy RMF FM. Premier Mateusz Morawiecki odwołał ze stanowiska wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietę Bojanowską - tę informację potwierdziła rzeczniczka prasowa rządu Joanna Kopcińska.

WIĘCEJ O KONTROWERSYJNYM PROJEKCIE, KTÓRY POGRĄŻYŁ MINISTER, PRZECZYTACIE TUTAJ

Tragedia na obozie harcerskim w Suszku. Postawiono pierwsze zarzuty

Zarzut niedopełnienia obowiązków służbowych usłyszał były Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Chojnicach. To pierwsza osoba podejrzana w związku z tragedią, do której doszło w obozie harcerskim w Suszku, podczas potężnej nawałnicy, która przez północną Polskę w sierpniu 2017 roku. Zginęły tam dwie nastoletnie harcerki.

Tragedia na obozie harcerskim w Suszku. Postawiono pierwsze zarzuty

​Zarzut niedopełnienia obowiązków służbowych usłyszał były Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Chojnicach. To pierwsza osoba podejrzana w związku z tragedią, do której doszło w obozie harcerskim w Suszku, podczas potężnej nawałnicy, która przez... czytaj więcej

GIS ostrzega przed bambusowymi kubkami termicznymi

Główny Inspektorat Sanitarny zaleca, aby nie używać "kubków termicznych bambusowych". 

Stwierdzono w nich "migrację formaldehydu", który może zagrażać zdrowiu konsumentów - podał na swojej stronie internetowej GIS.

GIS ostrzega przed bambusowymi kubkami termicznymi

Główny Inspektorat Sanitarny zaleca, aby nie używać "kubków termicznych bambusowych". Stwierdzono w nich "migrację formaldehydu", który może zagrażać zdrowiu konsumentów – podał na swojej stronie internetowej GIS. czytaj więcej

Nagrody BAFTA: Cztery nominacje dla "Zimnej wojny"

W środę rano ogłoszono nominacje do nagród BAFTA. 

Nas cieszą aż cztery szanse dla filmu Pawła Pawlikowskiego "Zimna wojna".

"Zimna wojna" z czterema nominacjami do nagród BAFTA

Dziś rano ogłoszono nominacje do nagród BAFTA. Nas cieszą aż cztery szanse dla filmu Pawła Pawlikowskiego "Zimna wojna". czytaj więcej

W czwartek protest w JSW. "Ktoś chce żeby firma znalazła się na kolanach"

W czwartek rozpocznie się protest w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

Związkowcy nie zgadzają się na odwołanie obecnego prezesa firmy Daniela Ozona. Posiedzenie rady nadzorczej w tej sprawie zaplanowano właśnie na czwartek.

WIĘCEJ O PROTEŚCIE PRZECZYTACIE TUTAJ

Jakub Błaszczykowski trenował z Wisłą Kraków!

To z pewnością wiadomość dnia dla kibiców Wisły Kraków! Jakub Błaszczykowski pojawił się w ośrodku treningowym Wisły Kraków w Myślenicach i wziął udział w pierwszym treningu drużyny po zimowej przerwie. W tle trwa cały czas wyścig z czasem o uratowanie klubu przed upadłością.

Jakub Błaszczykowski trenował z Wisłą Kraków!

To z pewnością wiadomość dnia dla kibiców Wisły Kraków! Jakub Błaszczykowski pojawił się w ośrodku treningowym Wisły Kraków w Myślenicach i wziął udział w pierwszym treningu drużyny po zimowej przerwie. W tle trwa cały czas wyścig z czasem o uratowanie klubu przed upadłością. czytaj więcej

Biliard operacji na sekundę. Francja będzie miała superszybki komputer

Jeden z najszybszych superkomputerów na świecie będzie miała Francja - donoszą nadsekwańskie media. Superkomputer, który będzie w stanie wykonywać ponad biliard operacji na sekundę, ma znacznie ułatwić pracę wielu tamtejszym badaczom.

Obserwatorzy zauważają jednak, że takie kraje jak USA i Chiny maja już w tej chwili superkomputery, których moc obliczeniowa jest wielokrotnie większa, niż maszyna, którą dysponować będą francuscy naukowcy.

Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ >>>Opracowanie: