Największy związek zawodowy nauczycieli - ZNP - po złożonych w sobotę przez PiS obietnicach m.in. pomocy dla emerytów i rencistów, oraz dodatkowych pieniędzy na program 500 Plus, zapowiada zaostrzenie zaplanowanego wiosną protestu.

Tylko zdecydowany strajk w czasie egzaminów może spowodować, że rząd zacznie z nami rozmawiać i traktować poważnie edukację - mówi w rozmowie z reporterem RMF FM Sławomir Broniarz szef Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Jak podkreśla, przez kilkanaście miesięcy związkowi nauczyciele słyszeli, że w budżecie nie ma pieniędzy na podniesienie ich pensji oraz pracowników oświaty.

Sobotnie obietnice PiS rozdawania pieniędzy z pominięciem edukacji przelały czarę goryczy - podkreśla szef ZNP. Przyszłość tego kraju jest ściśle związana z edukacją. I ściśle związana z sytuacją dziecka, ucznia, nauczyciela. I nie może być tak, że nagle jednym mówimy dajemy wam tysiąc złotych ekstra, a drugim, żeby zadowolili się kwotą stu złotych podwyżki - dodaje Sławomir Broniarz.

Jak podkreślił w napisanym do premiera liście Tylko od decyzji rządu zależy czy dojdzie do ogólnopolskiego strajku w oświacie. Kolejny raz prosił też o spotkanie szefa rządu ze związkowcami.

ZNP ostateczny termin protestu ma podać w przyszłym tygodniu. Najbardziej prawdopodobny jest wielodniowy strajk w czasie kwietniowych egzaminów gimnazjalnych i ósmoklasistów.

Kaczyński obiecuje: 500+ od pierwszego dziecka, "13-tka" dla emerytów

Zobacz również:

Moment jest ważny, bo zaczynamy kampanię wyborczą 2019 roku. Ona będzie w dwóch turach, każda z nich ważna. Oczywiście ta na jesieni najważniejsza - powiedział Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński na sobotniej konwencji partii. Mamy nowy program, trudny - pierwszy jego punkt to 500 plus od pierwszego dziecka - dodał.

Prezes PiS powiedział także, że zamierza "pomóc młodym ludzie wchodzącym w życie". Zapowiedział, że dla młodych, do 26. roku życia nie będzie podatku PIT dla pracowników. Jarosław Kaczyński ogłosił, że partia zamierza też przywrócić skasowane wcześniej połączenia autobusowe.

Premier Mateusz Morawiecki przyznał, że zaproponowane przez PiS programy nie są tanie. W skali roku łącznie będzie to kosztowało około 40 mld zł. To są duże programy, ale one mają również charakter inwestycyjny, bo zwiększenie mobilności między powiatami (przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych - PAP), czy inwestycja w polskie rodziny, w edukację (...), to jest lepszy wypoczynek, wyżywienie (...). Wiedza naszych dzieci zwróci się naszej gospodarce - tłumaczył w sobotę w TVP.

Odnosząc się do zarzutów opozycji, że program PiS-u ma charakter populistyczny Morawiecki powiedział, że koalicja PO-PSL miała prawie 8 lat, żeby wdrożyć dobre pomysły socjalne.


Opracowanie: