Drugi maja to w Polsce święto flagi narodowej. Polska flaga ma dokładnie 219 lat, ale historia naszych barw narodowych sięga średniowiecza. Biel polskiej flagi nie jest idealnie biała - tak przynajmniej wynika z ustawy o godle, barwach narodowych i hymnie z 1980 roku.

Najpierw był orzeł. Latał na polskimi rycerzami więc uznali, że stanie się symbolem ich męstwa. Orzeł biały, bo rycerze uznawali, że są uczciwi i czyści jak łza.

Te nasze charakterystyczne barwy pojawiły się rok po uchwaleniu Konstytucji 3 maja, kiedy obchodzono takie święto. Wtedy kobiety były ubrane na biało i miały przywieszoną czerwoną wstęgę. Mężczyźni mieli czerwone spodnie, a białe bluzy. Miało to symbolizować charakterystyczne dla Polaków cechy, czyli męstwo i niewinności - mówi historyk Marek Grefling, z którym rozmawiał reporter RMF FM Piotr Świątkowski.

Przed wojną kolor czerwony flagi był tak naprawdę karmazynowy. Po wojnie został zmieniony na cynober. W roku 80 ustalono, że biel nie jest doskonale biała. Dziś po prostu flagę wywieszamy w dniu flagi.