W niedzielę 21 grudnia na krakowskim Rynku Głównym odbędzie się już osiemnasta Wigilia dla Potrzebujących. Znany krakowski restaurator Jan Kościuszko po raz kolejny nakarmi tysiące ubogich i bezdomnych.

Wigilia dla Potrzebujących organizowana jest na krakowskim Rynku Głównym od 1996 roku. Podczas pierwszej wigilii rozdano 5 tysięcy posiłków. Co roku liczba wydawanych posiłków rosła. W ubiegłym roku było to ponad pięćdziesiąt tysięcy posiłków.

To największa tego typu akcja, nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Do Krakowa przyjeżdżają potrzebujący z całego kraju. Organizatorzy zapewniają, że pierogów, kapusty i barszczu nie zabraknie dla nikogo.

Przygotowania do Wigilii i lepienie pierogów trwa już od ponad trzech miesięcy. Produkty, którymi dzielić się będziemy na krakowskim rynku, takie jak zupy, potrawy kotłowe, pieczywo, przygotowywane są bezpośrednio przed akcją. Wtedy pracujemy 24 godziny na dobę, a w czasie akcji wspomagają nas wszystkie nasze restauracje dowożąc te produkty na płytę rynku. Pierogi lepione są już od września, potem mrożone i przygotowywane bezpośrednio przed akcją - mówi Jan Kościuszko.

Kościuszko zachęca także mieszkańców Krakowa, by w dniu wigilii przyłączyli się do zbiórki żywności o przedłużonym terminie przydatności do spożycia. Każdy, kto przyjdzie w tę niedzielę na Rynek Główny będzie mógł przynieść takie produkty jak: konserwy, kawę, słodycze, owoce, które od razu trafią do rąk potrzebujących - mówi Kościuszko.

Wigilia rozpocznie się w niedzielę o godz. 11.

(mpw)