Pierwsza podróż zagraniczna prezydenta Bronisława Komorowskiego do Brukseli, Paryża i Berlina odbędzie się w dniach 1-3 września - zapowiedział szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski. Jak dodał, zaplanowane jest także spotkanie w Karkonoszach z prezydentem Czech Vaclavem Klausem. Według zapowiedzi spotkanie prezydentów odbędzie się 10 sierpnia.

Pytany z kolei o kolejne nominacje w Kancelarii Prezydenta, Michałowski wyraził nadzieję, że dojdzie do nich "jak najszybciej". Jak podkreślił, w prezydenckiej kancelarii na pewno będzie ktoś, kto będzie opiekunem relacji z mediami.

Szef prezydenckiej kancelarii pytany był również o pracę nad tekstem orędzia wygłoszonego przez Komorowskiego przed Zgromadzeniem Narodowym.

Wiele osób pracowało nad orędziem. Pracowaliśmy do wczoraj do wieczora - powiedział Michałowski. Jak mówił, w tekście orędzia były kawałki pisane ręką własną prezydenta, a także były dodawane różne fragmenty. Podkreślił, że praca nad orędzie trwała około dwóch tygodni.

Nie mam do tego orędzia obiektywnego, zewnętrznego stosunku. Byłem jedną z osób, która nad nim pracowała - powiedział prezydencki minister, pytany o ocenę orędzia.

Dopytywany o kolejne plany prezydenta Komorowskiego, Michałowski powiedział, że pewne rzeczy zaplanowane są już na poniedziałek. Nawet w sobotę mamy pierwsze regularne spotkanie - dodał.

Pytany o nieobecność podczas Zgromadzenia Narodowego prezesa PiS, kontrkandydata Komorowskiego w wyborach prezydenckich, Jarosława Kaczyńskiego, Michałowski powiedział, że jest mu z tego powodu przykro. Dobrym obyczajem jest bycie. Miałem nadzieję, że będzie - zaznaczył.

Michałowski zapowiedział także, że Komorowski zostanie w Belwederze powitany chlebem i solą. Pan prezydent przychodzi do swojego domu - dodał. Jednak - jak podkreślił - raczej nie spędzi dzisiejszej nocy w Belwederze. Zaznaczył, że remont Pałacu Prezydenckiego na Krakowskim Przedmieściu potrwa jeszcze około trzech, czterech miesięcy.