W okolicy Stawów Przygodzickich w Wielkopolsce pojawił się pierwszy w tym roku bocian czarny. To znak, że już za kilka dni zawitają bociany białe - ocenia lider południowowielkopolskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, Paweł Dolata.

Według niego, bociany czarne przylatują do Polski wcześniej od białych, ponieważ lepiej szybują. Są dynamicznymi lotnikami, wykorzystują w dużym stopniu swoją aktywność - tłumaczy Dolata.

Bocian czarny jest pod ścisłą ochroną. W sezonie lęgowym nie wolno prowadzić w lasach jakichkolwiek prac w odległości 500 m od gniazda, a w zasięgu 100 m nie wolno wycinać drzew. Od dziesięciu lat członkowie OTOP prowadzą z leśnikami projekt ochrony tego gatunku. Gniazda są kontrolowane, a ptakom zakładane są obrączki - wyjaśnia Dolata. Według niego w Polsce jest około 1200 par bociana czarnego.

W Przygodzicach znajduje się słynne na całym świecie gniazdo bocianów białych, których życie miłośnicy przyrody mogą obserwować przez internet. Od sześciu lat, dzięki mikroskopijnej kamerze, kilka milionów internautów i ornitologów obserwuje przygodzickie boćki na stronie www.bociany.ec.pl. Młode, które przychodzą na świat, otrzymują od nich imiona.

Wśród oglądających są internauci m.in. z USA, Chin, Brazylii, Panamy, Aruby, Belize, Kajmanów, Nepalu, Belize, Boliwii, Laosu, Wietnamu, Australii, Papui Nowej Gwinei, Fidżi i Wybrzeża Kości Słoniowej.

Gniazdo położone jest w pobliżu doliny rzeki Barycz. Podglądane ptaki żerują w dużej części na terenie największego w Polsce Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy, będącego jednocześnie Obszarem Specjalnej Ochrony Ptaków europejskiej sieci ekologicznej "Natura 2000".

Kamera jest zamontowana na bardzo cienkim wysięgniku. Jej oko zagląda niemal do wnętrza gniazda, ale urządzenie nie przeszkadza ptakom - jest nieruchome i odchylone na bok - powiedział ornitolog.

Jeśli w Twojej miejscowości pojawiły się już bociany, przyślij zdjęcia na Gorącą Linię RMF FM. Czekamy na Twój sygnał.

1. Wyślij informację SMS-em lub zdjęcia MMS-em na numer Gorącej Linii:


600 700 800

2. Możesz też wysłać zdjęcia i filmy e-mailem:


fakty@rmf.fm

3. Możesz skorzystać ze specjalnego formularza.