​Wierna replika dwóch wagonów pociągu, którym podróżował Adolf Hitler powstaje w Pałacu Jedlinka w Jedlinie Zdroju na Dolnym Śląsku. Projekt kosztował ponad 200 tysięcy złotych. W wagonach odtworzono wiernie sypialnie, pokoje i łazienki. Wnętrza będzie można zwiedzać już od 17 czerwca. Miłośnicy historii przyznają - to prawdopodobnie pierwszy taki projekt, na taką skalę.

Przy Pałacu Jedlinka powstają dwa wagony ze specjalnego składu, mobilnej kwatery Adolfa Hitlera, pociągu America, którym Hitler poruszał się po podbitych przez niemiecką armię ziemiach. Pierwszy to wagon sztabowy, w którym zapadały decyzje dotyczące kampanii wrześniowej w 1939 roku. 

Miał on siedem przedziałów. Każdy był wykończony innym rodzajem drewna. Mamy dokumentację z fabryki, która w 1938 roku wyprodukowała ten wagon. Dzięki temu nawet kolory wykładzin i firanek będą dokładnie odwzorowane - mówi Łukasz Kazek, konsultant historyczny. 

Drugi to wagon, na którym były działka przeciwlotnicze, służące do obrony składu. Konstruktorzy przygotowując się do projektu oglądali między innymi salonkę Josepha Goebbelsa, byłego ministra propagandy Niemiec, aby kunsztem wykonania zbliżyć się do oryginału. Odtwarzane jest także wyposażenie. W wagonie pojawią się urządzenia i porcelana bardzo podobne do tych, które były tam w latach 40. XIX wieku. Wagon sztabowy będzie miał 23 metry długości. Drugi będzie o połowę krótszy. Oryginalne wagony ważyły ponad 60 ton. Niewykluczone, że w przyszłości powstaną kolejne części składu.

Wybór nie był przypadkowy. To w okolicy znajduje się kompleks Riese czy najdłuższy tunel kolejowy w Polsce, który miał być między innymi schronem dla pociągu Hitlera.

(az)