Wśród ofiar pożarów w Grecji jest dwoje obywateli polskich; z bólem musimy potwierdzić tę informację - poinformował szef biura prasowego MSZ Artur Lompart. Dodał, że ambasada RP w Atenach wraz z biurem podróży zapewnia członkom rodziny pomoc psychologiczną.

Jak dotąd, co najmniej 60 osób zginęło, a 156 zostało rannych na skutek pożarów szalejących w pobliżu Aten.

Wśród ofiar znalazło się też dwoje Polaków wypoczywających w tym kraju.

Artur Lompart na briefingu prasowym w Warszawie potwierdził, że wśród ofiar znalazło się dwoje obywateli z Polski. Z bólem musimy potwierdzić również tę informację; wśród ofiar pożarów w Grecji mamy dwoje obywateli polskich - powiedział.

Jak podkreślił, członkom rodziny, ambasada Polska wraz z biurem podróży, zapewnia pomoc psychologiczną. Oczekujemy na przyjazd do Grecji członków ich rodziny - dodał Lompart.

Podkreślił, że na terenie pożarów znajdowali się turyści głównie z biura podróży Grecos. W chwili obecnej wiemy o kilkuset polskich turystach, którzy na szczęście już są bezpieczni - dodał.

Powołując się na informacje z biura podróży Grecos, zaznaczył, że w regionie pożarów przebywa ponad 400 osób z Polski. Jeszcze czekamy na pełne informacje, zespół kryzysowy zbiera te informacje dlatego, że oprócz (turystów) z biur podróży mogą tam być osoby, które są jako turyści indywidualni - powiedział przedstawiciel MSZ.

Jak dodał w ambasadzie RP w Atenach został powołany specjalny zespół kryzysowy, który jest w kontakcie m.in. z biurami podróży. MSZ prosi, aby wszyscy obywatele Polski, którzy przebywają w Grecji, mogą przebywać na zagrożonych terenach, pozostawali w kontakcie ze służbami konsularnymi, tak żeby można było udzielić im pomocy - zaapelował.

Lompart pytany przez dziennikarzy, czy wśród poszkodowanych mogą pojawić się też inni Polacy odparł: W tej chwili zespół kryzysowy, który powstał w ambasadzie (w Atenach) nie otrzymał takich informacji od władz greckich.

Na pytanie, czy planowane jest jakieś wsparcie dla Polaków, którzy uciekali przed pożarami i mogą nie mieć środków, by wrócić do kraju zadeklarował, że służby konsularne są na to przygotowane. Jesteśmy przygotowani do świadczenia pomocy logistycznej. Jakakolwiek dodatkowa pomoc będzie omawiana wraz z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów - zapowiedział Lompart.

(j.)